Přednáška paní učitelky Mgr. Marcely Haspeklové o pobytu ve tmě.

Dne 1. 11. 2022 byla u nás na domově mládeže přednáška paní učitelky Marcely Haspeklové o jejích zkušenostech z pobytu ve tmě. Sešlo se nás mnoho. Byl to příjemně strávený čas, kdy jsme se dozvěděli, jak tam byla dlouho a přemýšleli jsme o tom, jaké by to bylo. Řekla nám, jak se dá psát na papír ve tmě a jakými činnostmi se tam zabývala. Je to čas kdy jste sami se sebou a svými myšlenkami, nemáte žádné povinnosti a ani nevíte kolik je hodin. Vše se odehrává pomaleji a s větší soustředěností, lidé si tam užívají ticho a klid. Paní učitelka měla také roční příležitost pracovat s lidmi ve tmě. Vyslechla si spoustu silných příběhů, se kterými se lidé potřebovali svěřit. Každý pobyt prožívá jinak, někdo si ho užívá a pár lidí uteče. Děkujeme moc za sdílení vlastní zkušenosti a myšlenku, že život se dá žít i pomaleji a s větším klidem.

Veronika Síčová 2.A

Výroba látkových dýní

V jeden podvečer jsme si s paní vychovatelkou Šárkou Vandlíčkovou sedly do studovny a pustily se do výroby látkových dýní. Vybraly jsme si látku, na tu jsme podle jedné mísy obkreslily kruh a ten vystřihly. Pomocí jehly a bavlnky si udělaly pytlíček, do kterého jsme umístily výplň. Poté jsme ho jen utáhly a rozdělily na několik částí, čímž jsme docílily hlavní podoby dýně… A první část byla hotová. Pak nám paní vychovatelka nalámala klacíky na šťopky a nastříhala látku na lístky. Pak už jsme jen vzaly tavnou pistoli a nalepily podle našich představ. Byl to krásně strávený čas s našimi přáteli a vyrobili jsme si velmi pěknou výzdobu do našich pokojů. Na závěr bychom chtěly poděkovat paní vychovatelce Vandlíčkové, která nám umožňuje tyto hezké, společné, kreativní chvíle plné zábavy strávit společně s ní.

Lucie Hrubcová 3.B

Adaptační kurz 1.C

Mezi dny 7. a 9. září jsme my z 1. C měli adaptační kurz, který organizovala Mgr. Klaudia Pospíšilová.  Účelem tohoto kurzu bylo, abychom se lépe poznali. Přece se budeme potkávat čtyři roky. Na programu tohoto kurzu byly různé poznávací a pohybové aktivity. Např. svazování nohou k sobě, relaxace a krátké divadelní představení. Na konci kurzu jsme mezi sebou sdíleli své pocity a dojmy.

Dominik Vanc 1.C

Vystoupení CINKu na Slavnostech solné Zlaté stezky 24. 6. 2022

CINK na Parkáně v Prachaticích

Vystoupení CINKu ve Hvožďanech 16. 6. 2022

Vystoupení CINKu ve Hvožďanech 16. 6. 2022

Pohádková prohlídka Muzea české loutky a cirkusu 2022

Pro děti ze ZŠ Zlatá stezka jsme připravili neobvyklou cestu expozicemi Muzea české loutky a cirkusu. Chtěli jsme spolu uzavřít školní rok, ve kterém jsme školu několikrát navštívili a pracovali zde s ukrajinskými dětmi. Proměnili jsme se v pohádkové postavy a obsadili muzeum. Návštěvníci procházeli expozice ve skupinách s pohádkovým průvodci, kterými byli např. Šípková Růženka, žabí princ nebo Červená karkulka. Byly připraveny rozmanité úkoly jako třeba hod králíkem do klobouku, počítání čertů, rozluštění hádanky, průchod tajemnou lesní uličkou, hra s loutkami životní velikosti, sledování kouzelnického představení nebo využití cirkusových rekvizit. Oživlou expozici prošlo víc jak 120 dětí a byl to pro nás hezký a smysluplný závěr školního roku.  2.A

Tvůrčí dílny pro děti z Ukrajiny

Tvůrčí dílny v prostorách ZŠ Zlatá stezka.

Cykloturistický kurz 3.B A 2.S

Cykloturistický kurz 3.B a 2.S proběhnul ve dnech 5. 6. až 10. 6. 2022 v Petrovicích u Sušice.

Cykloturistický kurz třídy 3.A

Ve dnech 29. 5. – 3. 6. probíhal cykloturistický kurz třídy 3.A v Sušici a Petrovicích. Hned po příjezdu jsme nasedli na kola a plni energie jsme vyjeli na čtyřicetikilometrovou trasu. Po několika kilometrech a prvních kopcích jsme pomalu začali ztrácet optimismus, ale i přes všechny překážky jsme zdárně dorazili k ubytování. Ubytování v malebných roubenkách nás mile překvapilo stejně jako výborné snídaně, při kterých jsme se každé ráno dosyta najedli. V následujících třech dnech jsme se vždy přesouvali do Sušice, kde pro nás byly připravené různé aktivity. Vyzkoušeli jsme si, zda bychom dokázali přežít v přírodě, lezli jsme v lanovém parku, kde někteří z nás překonávali sami sebe. Ve středu jsme si užili spoustu zábavy při sjíždění řeky Otavy. Další den jsme odložili kola a vydali se na pěší túru. V pátek už jsme jen dobalili poslední věci, sjeli jsme do Sušice a plni dojmů jsme se rozjeli každý ke svému domovu. Báli jsme se slibovaných dešťů, ale počasí nám bylo po celý týden příznivě nakloněno. Závěrem bych chtěla poděkovat paní učitelce Staré, Novákové a Sovové i paní vychovatelce Podsedníkové, které nás celým kurzem provázely a bez kterých by to nebylo ono.

Renata Kozlová 3. A

Školní turnaj ve volejbale - finále

V závěrečném zápase volejbalového turnaje školního roku 2022 poměrně přesvědčivě zvítězil tým učitelů.

Vaření a pečení 3.B

Jakmile se 3. B dozví, že je pokoj 119 A ve středu v kuchyňce, všichni hned mají jasno. Dostaneme něco dobrého na zub. Ať už to v říjnu byla dýňová polévka a dýňový koláč, v listopadu Halloweenské cupcakes, šneci na sladko, pizzičky a míša řezy v březnu nebo velikonoční beránek a čokoládový dort v dubnu, celá naše třída se vždy seběhla na chodbu a zbylo jen to, co jsme schovaly na další den.

Žákyně 3.B

Poslední zvonění

Poslední zvonění letošních čtvrťáků proběhlo jednoho krásného rána koncem dubna. I připravený program v tělocvičně školy se vydařil.

Fanda Sranda

Pasování na čtvrťáky (3.A)

Tak už jsme mazáci! Dne 28. 4. 2022 si třída 3. A prošla pasováním na nejstarší žáky na škole. Cesta k této pozici nebyla jednoduchá. Nejprve jsme museli splnit disciplíny, které nám připravila 4. A a 4.B. Podstoupili jsme zkoušky v podobě: Přežít čtvrťák, čímž si naši starší kolegové ověřili, zda nám mohou předat žezlo. Na stanovištích jsme úspěšně plnily úkoly, namalovat zátiší, poznat písničky, napsat básničky, proběhnout štafetový běh, zabavit skupinu velmi neposlušných dětí (našich malých čtvrťaček) přehrát film či vytvořit živý obraz. Pak už nastalo samotné pasování. Přečetl se pasovací pergamen. Následně jsme si jednotlivě, pokud možno suší, přicházeli a šťastlivci také tak odcházeli, pro mazácké šerpy. Užili jsme si tak společně příjemné odpoledne, na které budeme jistě rádi vzpomínat. Děkujeme čtvrťákům za tento den.

Nikola Bočková 3.A

Improzápas ve Vodňanech

Zápas ve Vodňanech byl pro mě druhým zápasem, co jsem viděl z pohledu diváka a byl jsem překvapen. Pilulky měly proti sobě Old star tým, který byl věkově smíšený. Rozhodčí pro tentokrát byla přísná Jana, které neunikl ani jeden trestný bod. Vše konferovala Hana Patrasová a bavila diváky svou otevřeností. Improvizace byla samozřejmě skvělá, a dokonce i využití prostoru vodňanského kulturního domu, bylo velice útulné. Přesto všechno, jak byli hráči nervózní, tak se jim to opravdu povedlo. Jako nová součást Pilulek můžu říci, že mě zápas namotivoval! 

Stanislav Vomáčka

Praxe na DM

Praxe probíhající v prostorách DM Zlatá stezka

Loučení se čtvrťáky 2022

Loučení se čtvrťáky? Vždyť je ani neznám. A jo počkat… čtvrťačky jsme letos my. To to tedy uteklo.

Od vystoupení vychovatelek jsme jistě všichni očekávali mnohé… ale určitě jsme nečekali, že budou dramatizovat naši budoucí práci. Myslím, že nás všechny trochu zabolelo u srdíčka, že opouštíme náš druhý domov se skvělými tetičkami, které se o nás staraly. Prokázání dovedností bylo vymyšleno tak, že jsme jistě prokázaly svůj talent „Dokážeme si ze sebe udělat legraci“.

Všechny ročníky se svého malého programu zhostily na výbornou. I naše sestřičky vymyslely krásné rozloučení. Musím všem poděkovat, že si s naším loučením dali velikou práci.

Celý večer se nesl spíše v duchu smíchu a dobré nálady, než smutnění z odchodu. Děkujeme za připomenutí těch čtyř let na Domově mládeže. Za sebe můžu říci, že na střední a intr budu ještě dlouho vzpomínat.

Zuzana Chlandová 4.B

Výlet na Libín

Výšlap na Libín

Dne 21.4.2022 se třída 3.A vydala na Libín. Konečně jsme se tam také podívali. Byla by ostuda, kdybychom tam za čtyři roky nedošli. Náš výšlap začal nad intrem a stoupali jsme stále výš. Cestou jsme se řídili značkami, které byly nakreslené na stromech, ale především jsme se nechali vést naším průvodcem v podobě pana učitele Nechoďdomů. Cestu jsme vždy proložili krátkými přestávkami na pití a něco dobrého. Když jsme vyšlapali na nejvyšší kopec široko daleko, naše cesta ještě neskončila a museli jsme vystoupat ještě pár schodů na rozhlednu. Po jejich zdolání se nám naskytl krásný výhled na celé údolí a krajinu v okolí Prachatic. Počasí nám přálo, nabrali jsme tak energii i ze slunce. Výlet se nám moc líbil. Byl pro nás příjemným odpočinkem, a proto děkujeme za hezky strávený den.

I pět statečných děvčat ze 3.B se s paní vychovatelkou Penzenstadlerovou vydalo na rozhlednu Libín. Cesta byla náročná, ale stála za to! Měly jsme štěstí na počasí a odměnou byl nádherný výhled z rozhledny. Zpáteční cesta byla strmá, ale vedla krásnými cestičkami uprostřed lesa.

 

Veronika Soldátová  a  Lada Hromádková

Hudební festival Karlovy Vary

Hudební festival pedagogických škol – 42. ročník (Karlovy Vary)

Koncem března tohoto roku proběhl Hudební festival pedagogických škol v Karlových Varech. Konal se ve dvou dnech (24. - 25. 3. 2022) v příjemném prostředí hotelu Thermal. Začal slavnostním zahájením plným rozličných hudebních vystoupení. Své umění předvedli žáci školy i jedna z porotkyní. Páteční program patřil nám – soutěžícím. Soutěžilo se v různých pěveckých kategoriích. My (Alena Mrzenová – 4. C, Anna Dokoupilová, Simona Ulrychová – 4. B) jsme předvedly své umění jako trio v kategorii „Malé vokální soubory“ a jako sólové zpěvačky v kategorii „Sólový zpěv muzikálový, populár“. Naše trio Alsiman vybojovalo zlaté pásmo a jako jediné ze soutěžících jsme získaly plný počet bodů. Hurá! V sólovém zpěvu uspěla Anička Dokoupilová (alias Edith Piaf), která se zaslouženě umístila na 1. místě. Hudební „klání“ bylo zakončeno závěrečným koncertem vítězů napříč všemi kategoriemi. Z Karlových Varů jsme si odvezly diplomy a poháry, ale hlavně krásné vzpomínky. Alena Mrzenová 4. C

Videozáznamy našich výkonů:
https://youtu.be/b29usfw8Uys
https://youtu.be/5XbNdLnNync
https://youtu.be/8G0bJvpdQ38

Praktická maturitní zkouška z dramatické výchovy.

Praktická maturitní zkouška z dramatické výchovy. Lekce pro děti z mateřských škol. 

Malování vajíček

Před Velikonoci jsme s paní vychovatelkou Vandlíčkovou zúčastnili barvení vajíček. Udělali jsme si krásnou výzdobu do našich pokojů. Špendlíkem jsme nanášeli vosk na vyfoukaná vajíčka do různých ornamentů a tímto si udělali krásný společně strávený večer.

Lucie Hrubcová 2.B

Ve čtvrtek 31.3 jsme měly možnost s paní vychovatelkou Eichnerovou voskem nazdobit vajíčka. Byla to moc příjemná chvíle a jsem ráda, že jsem si malování voskovou technikou oživila. Myslím si, že se nám kraslice povedly a těším se opět další rok. Děvčata z 1.A

K malování se přidala také 3.A a 2.A