Jarní souhry

Společný koncert souburu Cink a Klarinetového souboru junior.

TURNAJ V MÍČOVÝCH HRÁCH

Turnaj v míčových hrách proběhl ve školní tělocvičně.

Najdi elektrosaura!

Elektrosauři a jejich objevitelky.

Ej, lásko

Fotografie k článku o představení Pražského komorního baletu.

Improvizační zápas PILULEK v Muzeu loutky a cirkusu v Prachaticích

Dne 19. 1. 2023 se v Muzeu loutky a cirkusu na náměstí v Prachaticích konal další, již legendární improvizační zápas skupiny “PILULKY” (Prachatický Interaktivní Lehce ULítlý Klub Improvizace). Představení začalo v půl sedmé večer, před (jako obvykle) diváky zcela zaplněným sálem. Skupina byla na zápas jako vždy rozdělena na dva týmy - tým modrých, za který bojovali Anna Bednářová, Václav Fiala, Roman Veselý, Michaela Bílková a Štěpánka Tušlová, a tým zelených za který hráli František Weiss, Zuzana Dvořáková, Kristin Křížová, Vít Kovář a Kateřina Čermáková. Většinou bývají družstva složena ze studentů, kteří studium na pedagogické škole již dokončili, nebo naopak studentů, kteří stále studují. Letos tomu tak ale nebylo, studenti byli v týmech promícháni. Dále zde byly dvě pomocné rozhodčí Eva Šimonová a Markéta Fenclová, které měly na starost měření času improvizačních kategorií. O celý úvod se starala konferenciérka v podání paní vychovatelky Kristýny Podsedníkové a celkové hodnocení hráčů patřilo paní učitelce Hance Patrasové, která vystupovala v roli přísné rozhodčí Hany. Celý zápas trval přibližně dvě hodiny a kromě kytary, která doprovázela celý zápas díky paní vychovatelce Sabině Volfové nás provázel i smích a potlesk publika. Zápas skončil výhrou modrého týmu, ale oba týmy byly bezkonkurenční. To nejhezčí na celém večeru však bylo vykouzlení podpisu na tváři diváků v podobě úsměvu.

Roman Veselý 3.B

Společná večeře

V úterý 20.12. jsme se jako každoročně sešli na domově mládeže u štědrovečerní večeře. Tento školní rok nás na intru bydlí opravdu hodně a máme i hodně dojíždějících spolužáků, tak jsme výjimečně byli rozděleni do čtyř skupin. Muselo být opravdu náročné, dát to dohromady tak, aby vše klaplo jak má, a proto patří paním vychovatelkám náš velký obdiv a hlavně poděkování. Tradičně se podávala ryba, nebo řízek a pro vegetariány dokonce i smažený sýr - s výborným bramborovým salátem, za který děkujeme zaměstnancům kuchyně. Sešlo se nás na domově mládeže opravdu hodně a myslím, že všichni jsme si večeři užili. K příjemnému zážitku pomohla i vystoupení Cinku a Fontány, která otevírala jednotlivé večeře tříd. Pro nás jako pro čtvrté ročníky, byla večeře velice dojemná, protože byla naší poslední a pomyslně jsme se tak trochu rozloučili se středoškolským životem, který nám brzy skončí. Jsme moc rádi, že se večeře vydařila, byla skvěle zorganizovaná a děkujeme za všechna krásná přání k maturitě.

Denisa Bursová 4.B

Mikulášská nadílka v Portusáčku
Setkání žáků dramatické výchovy s nejmenšími dětmi (1,5 - 3 letými) dětské skupiny Portusáček je spojeno již tradičně a každoročně s radostí, tancem a písničkami. Nejinak tomu bylo 6.prosince 2022 při mikulášské nadílce v Portusu Prachatice. Vánoční vystoupení dětí pod vedením pedagogů bylo ohromující. Poté následovalo rozdávání dárků. Odvážné děti se vyfotily s Mikulášem nebo se prošly kolem čertic. Poté průvod andělů a čertic vyrazil do ulic, aby "ulovil" zajímavou básničku či písničku od kolemjdoucích. Uchráněni nebyli ani učitelé a kuchařky SPgŠ (viz foto). 
PaedDr. Ivana Bečvářová, Ph.D., vyučující dramatické výchovy
Mikulášská nadílka v Národním domě

Žáci druhého ročníku SPgŠ si ve spolupráci s pracovníky Odboru kultury, školství a cestovního ruchu v Prachaticích vyzkoušeli vstoupit na "pekelnou i nebeskou půdu" v Národním domě. V rolích čertů pomohli zorganizovat pro děti čertovské úkoly a jako "andělé" rozdávali s Mikulášem dárky. Zjistili, jak není jednoduché obstát před tolika dětskýma očima. PaedDr. Ivana Bečvářová, Ph.D., vyučující dramatické výchovy

Hrou proti AIDS

Vzdělávací akce žáků 4. ročníku Střední zdravotnické školy, kde formou her seznámili své spolužáky s pohlavími chorobami, s jejich vznikem, přenosem a s prevencí. Akce se zúčastnili také žáci SPgŠ a prachatických základních škol.

Přednáška paní učitelky Mgr. Marcely Haspeklové o pobytu ve tmě.

Dne 1. 11. 2022 byla u nás na domově mládeže přednáška paní učitelky Marcely Haspeklové o jejích zkušenostech z pobytu ve tmě. Sešlo se nás mnoho. Byl to příjemně strávený čas, kdy jsme se dozvěděli, jak tam byla dlouho a přemýšleli jsme o tom, jaké by to bylo. Řekla nám, jak se dá psát na papír ve tmě a jakými činnostmi se tam zabývala. Je to čas kdy jste sami se sebou a svými myšlenkami, nemáte žádné povinnosti a ani nevíte kolik je hodin. Vše se odehrává pomaleji a s větší soustředěností, lidé si tam užívají ticho a klid. Paní učitelka měla také roční příležitost pracovat s lidmi ve tmě. Vyslechla si spoustu silných příběhů, se kterými se lidé potřebovali svěřit. Každý pobyt prožívá jinak, někdo si ho užívá a pár lidí uteče. Děkujeme moc za sdílení vlastní zkušenosti a myšlenku, že život se dá žít i pomaleji a s větším klidem.

Veronika Síčová 2.A

Výroba látkových dýní

V jeden podvečer jsme si s paní vychovatelkou Šárkou Vandlíčkovou sedly do studovny a pustily se do výroby látkových dýní. Vybraly jsme si látku, na tu jsme podle jedné mísy obkreslily kruh a ten vystřihly. Pomocí jehly a bavlnky si udělaly pytlíček, do kterého jsme umístily výplň. Poté jsme ho jen utáhly a rozdělily na několik částí, čímž jsme docílily hlavní podoby dýně… A první část byla hotová. Pak nám paní vychovatelka nalámala klacíky na šťopky a nastříhala látku na lístky. Pak už jsme jen vzaly tavnou pistoli a nalepily podle našich představ. Byl to krásně strávený čas s našimi přáteli a vyrobili jsme si velmi pěknou výzdobu do našich pokojů. Na závěr bychom chtěly poděkovat paní vychovatelce Vandlíčkové, která nám umožňuje tyto hezké, společné, kreativní chvíle plné zábavy strávit společně s ní.

Lucie Hrubcová 3.B

Adaptační kurz 1.C

Mezi dny 7. a 9. září jsme my z 1. C měli adaptační kurz, který organizovala Mgr. Klaudia Pospíšilová.  Účelem tohoto kurzu bylo, abychom se lépe poznali. Přece se budeme potkávat čtyři roky. Na programu tohoto kurzu byly různé poznávací a pohybové aktivity. Např. svazování nohou k sobě, relaxace a krátké divadelní představení. Na konci kurzu jsme mezi sebou sdíleli své pocity a dojmy.

Dominik Vanc 1.C

Vystoupení CINKu na Slavnostech solné Zlaté stezky 24. 6. 2022

CINK na Parkáně v Prachaticích

Vystoupení CINKu ve Hvožďanech 16. 6. 2022

Vystoupení CINKu ve Hvožďanech 16. 6. 2022

Pohádková prohlídka Muzea české loutky a cirkusu 2022

Pro děti ze ZŠ Zlatá stezka jsme připravili neobvyklou cestu expozicemi Muzea české loutky a cirkusu. Chtěli jsme spolu uzavřít školní rok, ve kterém jsme školu několikrát navštívili a pracovali zde s ukrajinskými dětmi. Proměnili jsme se v pohádkové postavy a obsadili muzeum. Návštěvníci procházeli expozice ve skupinách s pohádkovým průvodci, kterými byli např. Šípková Růženka, žabí princ nebo Červená karkulka. Byly připraveny rozmanité úkoly jako třeba hod králíkem do klobouku, počítání čertů, rozluštění hádanky, průchod tajemnou lesní uličkou, hra s loutkami životní velikosti, sledování kouzelnického představení nebo využití cirkusových rekvizit. Oživlou expozici prošlo víc jak 120 dětí a byl to pro nás hezký a smysluplný závěr školního roku.  2.A

Tvůrčí dílny pro děti z Ukrajiny

Tvůrčí dílny v prostorách ZŠ Zlatá stezka.

Cykloturistický kurz 3.B A 2.S

Cykloturistický kurz 3.B a 2.S proběhnul ve dnech 5. 6. až 10. 6. 2022 v Petrovicích u Sušice.

Cykloturistický kurz třídy 3.A

Ve dnech 29. 5. – 3. 6. probíhal cykloturistický kurz třídy 3.A v Sušici a Petrovicích. Hned po příjezdu jsme nasedli na kola a plni energie jsme vyjeli na čtyřicetikilometrovou trasu. Po několika kilometrech a prvních kopcích jsme pomalu začali ztrácet optimismus, ale i přes všechny překážky jsme zdárně dorazili k ubytování. Ubytování v malebných roubenkách nás mile překvapilo stejně jako výborné snídaně, při kterých jsme se každé ráno dosyta najedli. V následujících třech dnech jsme se vždy přesouvali do Sušice, kde pro nás byly připravené různé aktivity. Vyzkoušeli jsme si, zda bychom dokázali přežít v přírodě, lezli jsme v lanovém parku, kde někteří z nás překonávali sami sebe. Ve středu jsme si užili spoustu zábavy při sjíždění řeky Otavy. Další den jsme odložili kola a vydali se na pěší túru. V pátek už jsme jen dobalili poslední věci, sjeli jsme do Sušice a plni dojmů jsme se rozjeli každý ke svému domovu. Báli jsme se slibovaných dešťů, ale počasí nám bylo po celý týden příznivě nakloněno. Závěrem bych chtěla poděkovat paní učitelce Staré, Novákové a Sovové i paní vychovatelce Podsedníkové, které nás celým kurzem provázely a bez kterých by to nebylo ono.

Renata Kozlová 3. A

Školní turnaj ve volejbale - finále

V závěrečném zápase volejbalového turnaje školního roku 2022 poměrně přesvědčivě zvítězil tým učitelů.

Vaření a pečení 3.B

Jakmile se 3. B dozví, že je pokoj 119 A ve středu v kuchyňce, všichni hned mají jasno. Dostaneme něco dobrého na zub. Ať už to v říjnu byla dýňová polévka a dýňový koláč, v listopadu Halloweenské cupcakes, šneci na sladko, pizzičky a míša řezy v březnu nebo velikonoční beránek a čokoládový dort v dubnu, celá naše třída se vždy seběhla na chodbu a zbylo jen to, co jsme schovaly na další den.

Žákyně 3.B