Lyžařský kurz 2.A 2024

Na lyžařský kurz jsme se vydali společně s 2.C brzy ráno,  v sobotu 6. ledna do Pece pod Sněžkou.

Kurz jsme započali pečlivým skládáním věcí do autobusu a bojem o nejlepší místa. Když jsme nabrali zbytek naší posádky v Písku, začala cesta velmi kvalitního spánku a sledování filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“. Po příjezdu do Pece pod Sněžkou nás čekala náročná cesta na kopec do hotelu Energetik.

V neděli dopoledne jsme se už všichni vrhli na svah, kde si nás učitelé rozřadili do čtyř skupin podle našich schopností ježdění na lyžích. Odpoledne jsme se vydali na běžky, a jelikož na nich většina ještě nikdy nestála, bylo to odpoledne plné pádů. Již při večeři jsme se dočkali slibovaných rozlišovacích čepiček, ze kterých jsme měli všichni velikou radost.

V pondělí jsme všichni hrdě nastoupili na sjezdovku před hotelem a pomalu jsme sjížděli po týmech dolů. Odpoledne jsme opět šli trénovat na běžky a těm šikovnějším z nás to již i začínalo jít. Na konci dne jsme si zahráli několik her na sněhu, které jsme si pro sebe připravili ve družstvech.

V úterý nastal den, kterého jsme se obávali nejvíce, a to výlet na běžkách. Poté, co jsme vyšlapali sjezdovku „Bramberk“, započalo mazání běžek a následně jsme se vydali na cestu. Ze začátku jsme se všichni radovali, že to nebude tak namáhavé, jak jsme očekávali. Pak jsme, ale spatřili ten ukrutný kopec na Výrovku a bylo po srandě. Nohy začaly bolet a začali jsme si sundavat běžky. Ty, co se nehodlali vzdávat, si sundali jen jednu běžku a ti nejzdatnější to zvládli na obou lyžích. Naší bolest ale překonala nádherná panoramata, která jsme si před nedávnem neuměli ani představit. Zde nám bylo řečeno, že cesta za palačinkami bude pokračovat jen po rovince. Najednou se před námi objevily kopečky, na kterých započala pravá sranda, kdy jsme spadli, zvedli se a zase spadli. Náročnou cestu se nám paní učitelka Srchová snažila zpříjemnit slovy “Neboj, za chvíli tam budeme a objednáš si ty palačinky”. Jen pro upřesnění toto nám instruktoři říkali přes pár kilometrů, a když jsme tomu přestávali věřit, najednou se před námi rozprostřela Výrovka a my si dali zasloužený obídek. Cesta zpět nám překvapivě utekla mnohem rychleji než cesta tam. Nejspíš to hlavně bylo tím kopcem, na kterém jsme se nahoře rozjeli a po pár pádech jsme dojeli dolů, kde na nás pan učitel Nechoďdomů již čekal s kamerou. Po návratu na hotel jsme hned po večeři zalehli do peřin a vylezli až ráno.

Ve středu jsme celí rozlámaní vyšli ven a už jsme začali sjíždět všechny sjezdovky v okolí. Bety si obstarala svůj vysněný přírodní botox rtu a odpoledne jsme se znovu vrátili na svah a užívali si krásného lyžování.

Ve čtvrtek večer jsme se nechali unést modelingovými kreacemi některých z nás a vystoupení módní přehlídky zakončili naši dva úžasní moderátoři skokem do bazénu.

Pátek byl náš poslední den nejen na svahu, ale také na celém lyžařském kurzu a tak jsme si ho také náležitě užili. Krásné hry jsme si zahráli i na lyžích ať už v podobě podjíždění, či točení se na lyžích se spolužáky, tak i v podobě havarujícího vrtulníku hned po vzletu v podání pana učitele Nechoďdomů. Večer jsme si uspořádali diskotéku, na kterou jsme se velice těšili.

Se sobotou přišel i den odjezdu. Na rozloučení jsme podle tradice zazpívali písničku, kterou složila Bety Kofroňová a Anet Ardamicová. Pak nás čekal poslední oběd a šlo se z kopečka dolů do Pece pod Sněžkou. Tam jsme si nakoupili suvenýry a mohli vyrazit domů.

Náš lyžařský kurz jsme si všichni moc užili a myslím, že všichni na něj máme krásné vzpomínky. Díky lyžařskému kurzu jsme upevnili vztahy se třídou 2.C. Všichni překonali své strachy ať už z lyží, tak i z běžek a tím splnili lyžařský kurz.

Tímto bych chtěla moc poděkovat paní učitelkám Evě Srchové, Marii Krejsové, panu učiteli Liborovi Nechoďdomů, instruktorovi Davidovi Kišovi, paní vychovatelce Lence Mustacové a také paní doktorce, kteří  během celého kurzu vytvářeli  úžasnou atmosféru, povzbuzovali nás a měli s námi pevné nervy. Ještě bych chtěla znovu poděkovat hotelu Energetik, za ubytování a hlavně bohatý jídelníček.

Anna Zikešová 2.A

Předvánoční setkání v DD Volyně

V pondělí 18. 12. se žáci lycea druhého ročníku vydali do dětského domova ve Volyni, aby dětem zpříjemnili předvánoční dobu a také předali dárky, na které sami vybrali peníze.

Mikulášská nadílka v Portusáčku

Každoroční setkání dětí dětské skupiny Portusáček se žáky SPgŠ.

Mikulášská nadílka v Národním domě
Mikulášský rej pokračoval 5. prosince 2023 ve večerních hodinách pro veřejnost v Národním domě. Ve spolupráci s Městským úřadem Prachatice připravila třída 1.B pedagogického lycea pohádkové představení s tanečkem čertů a andělů. S velkou chutí, radostí a zaujetím vytvářeli žáci mikulášské představení. Odměnou jim byly zářící dětské oči a můj i jejich dobrý pocit.

PaedDr. Ivana Bečvářová, Ph.D., vyučující dramatické výchovy

Divadelní cestopis

V tělocvičně naší školy jsme měli možnost zhlédnout „Divadelní cestopis“ Divadla pro školy z Hradce Králové. V 70 minutách nám v uvolněné atmosféře hlavní aktéři nabídli výběr z děl světového i českého dramatu v průřezu tří staletí. Úryvky ze slavných her a různorodých žánrů herci předvedli s citem, zároveň nás do děje vtáhli „současným“ humorem, ale nechyběl také fakticky odborný výklad o životech autorů a jejich dalších dílech. Představení mělo spád a dokázalo zaujmout všechny přítomné. Tato doplňková „hodina literatury“ nás obohatila o další kulturní zážitek.

Mgr. Iva Šímová

Okresní kolo volejbalového turnaje

Okresní kolo volejbalového turnaje.

Výlet do Anglie

Dne 30.10. 2023 začala naše dlouho očekávaná exkurze do Anglie...

Sebeobrana

Sebeobrana v tělocvičně naší školy.

Přírodovědný klokan

Vyhlášení výsledků soutěže Přírodovědný klokan.

Společný výlet učitelek

Když se spojí stašská příroda, luxusní zbrusu nové apartmány a dvanáct učitelek s podnikavým duchem, vznikne recept na sportovně-společenský víkend, na který se nezapomíná.

Bavorský les

Dne 10.9. se vydalo několik vyvolených žáků z tříd 1. B, 2. B, 3. B a 4. B v čele s p. učitelkami Kabelovou a Trnkovou k našim německým sousedům do Národního parku Bavorský les na naučnou exkurzi.

Školní výlet první B

Po stopách soumarů a nocování ve škole

Ve středu 28. 6. vyrazila třída 1. B společně s třídní učitelkou Pártlovou, p. uč. Novákovou a paní vychovatelkou Krafčikovou na turistický výlet z Volar do Prachatic. Trasa byla dlouhá přibližně 13 km a kopírovala tažení soumarů po Zlaté solné stezce. My jsme sůl nepřepravovaly, a tak jsme si cestu zpestřily kvízovými otázkami o Volarech, „bouřkou a brtníky“, tichou poštou s hravými nonsensovými limeriky, kytarou a zpěvem. Dokonce jsme odlovily i dvě kešky.

Nejdobrodružnějším úsekem našeho putování se stal sestup panenskou přírodou k řece Blanici a následné stoupání k zřícenině hradu Hus, kde nás překvapilo strašidlo Škrabinoha, kterému jsme musely zazpívat, aby nás pustilo dál. U Křišťanovického rybníku jsme si odpočinuly, zakoupily občerstvení, některé dívky si vypůjčily loď a šly dovádět do vody. Pak už nám chyběly necelé 2 km k autobusové zastávce v Blažejovicích, odkud nás autobus dovezl zpět do Prachatic.Během výletu bylo nafoceno mnoho fotek a natočeno nespočet videí. Výběr některých z nich najdete v galerii.Tím tento skvělý den nekončil. Ještě nás čekala „přespávačka“ ve škole a zábavná hra, kterou pro nás připravily Adéla Schmidtová, Alice Adámková, Šárka Reindlová a Veronika Kotašková. Ve čtyřech týmech jsme hledaly v jednotlivých třídách obálky s nápovědami, luštily leckdy pekelné šifry, bojovaly s přidělenými hendikepy (nemluvit, skákat po jedné noze, koktat) a to všechno proto, abychom získaly poklad - krabici s vlastními mobilními telefony. Hra se organizátorkám opravdu velmi vyvedla. Kdo byl po ní znaven, šel spát, ale byly tu i takové, kterým zbylo dostatek sil k zhlédnutí filmu promítaného na tabuli, hraní her či povídání si do ranních hodin.

Výlet i přespávání jsme si nadmíru užily a už se těším, co si přichystáme jako třída za rok. Viola Violová, 1. B

Třídní výlet první A

 Dne 21. 6. jsme se vydali na dvoudenní výlet na Soumarský most. Náš výlet se stal adrenalinovým hned od začátku, když jsme museli čekat půl hodiny ve vlaku, protože se na nás valila silná bouřka. Čekání jsme si však zpříjemnili zpíváním, které by pan učitel Vopálka určitě ocenil. Když jsme se konečně rozjeli, narazili jsme na další překážku v podobě spadlého stromu na kolejích. Situaci ale zachránil pan učitel Kaňka s paní vychovatelkou Kišovou a panem řidičem, když společnými silami spadlý strom z kolejí odstranili. A jelo se dál. Abych ovšem řekla pravdu, moc daleko jsme nedojeli. Náhradní doprava do našeho kempu nám totiž ujela, a tak jsme museli čekat ve Volarech, než nám hasiči odstranili z trasy další padlé stromy. A právě ve Volarech jsme si snědli polovinu našich zásob jídla a někteří se vzdali dokonce i své snídaně. Po hodině a půl čekání náš vlak přijel a my jsme zamířili do vytouženého kempu. Dorazili jsme na místo určení a pustili jsme se do stavění stanů, což nám šlo samozřejmě od ruky. Následně se ti nejodvážnější odhodlali jít – již za svitu slunce – vykoupat do řeky a z plných sil pak bojovali s proudem. Po koupání jsme se vydali na průzkum bufetu i tamějšího rašeliniště, kde jsme pořídili pár třídních fotek a kromě nich také dříví na oheň. K večeru jsme si sedli k táboráku, opekli jsme si buřty a – s drobnou nehodou – i marshmallowny. S některými jsme si mezitím zahráli ringo, a když pan učitel vytáhl kytaru, zazpívali jsme si i několik písniček. Ráno se několik z nás probudilo s bolestí zad a zjištěním, že nám kachna odcizila párky. Sbalili jsme stany a snědli si snídani v podobě koblížků. Posléze jsme vyrazili na vlak. Našim dalším cílem byla Stožecká kaple, na kterou vedl veliký kopec, ale i ten jsme hrdě zdolali. U kapličky se strhla bitva o malou studánku, kde jsme se osvěžili a doplnili zásoby vody. Cesta do Stožce byla zcela nenáročná a za odměnu jsme si dali výtečný oběd v místní restauraci. Poté následovala cesta zpět do Prachatic, která proběhla bez nejmenších potíží.

   Tímto bych chtěla za celou třídu poděkovat panu učiteli Janu Kaňkovi a paní vychovatelce Petře Kišové za velmi dobrodružný výlet, který jsme si všichni moc užili. Anna Zikešová, 1.A

Letem světem s pedárnou a létem.

Dne 27. 6. 2023 od 10:00 proběhne v prachatickém parku Parkán pásmo vystoupení našich studentek a studentů (možná dokonce i ukázka sborového zpěvu tělesa sestaveného z našich pedagogů). Vstupé je dobrovolné, výtěžek bude věnován na charitativní účel.

Turistický kurz třetí B

Turistický kurz začal v neděli 4. června na vlakovém nádraží v Sušici, kde se sešla 3. B a učitelský sbor.

Jarní souhry

Společný koncert souburu Cink a Klarinetového souboru junior.

TURNAJ V MÍČOVÝCH HRÁCH

Turnaj v míčových hrách proběhl ve školní tělocvičně.

Najdi elektrosaura!

Elektrosauři a jejich objevitelky.

Ej, lásko

Fotografie k článku o představení Pražského komorního baletu.

Improvizační zápas PILULEK v Muzeu loutky a cirkusu v Prachaticích

Dne 19. 1. 2023 se v Muzeu loutky a cirkusu na náměstí v Prachaticích konal další, již legendární improvizační zápas skupiny “PILULKY” (Prachatický Interaktivní Lehce ULítlý Klub Improvizace). Představení začalo v půl sedmé večer, před (jako obvykle) diváky zcela zaplněným sálem. Skupina byla na zápas jako vždy rozdělena na dva týmy - tým modrých, za který bojovali Anna Bednářová, Václav Fiala, Roman Veselý, Michaela Bílková a Štěpánka Tušlová, a tým zelených za který hráli František Weiss, Zuzana Dvořáková, Kristin Křížová, Vít Kovář a Kateřina Čermáková. Většinou bývají družstva složena ze studentů, kteří studium na pedagogické škole již dokončili, nebo naopak studentů, kteří stále studují. Letos tomu tak ale nebylo, studenti byli v týmech promícháni. Dále zde byly dvě pomocné rozhodčí Eva Šimonová a Markéta Fenclová, které měly na starost měření času improvizačních kategorií. O celý úvod se starala konferenciérka v podání paní vychovatelky Kristýny Podsedníkové a celkové hodnocení hráčů patřilo paní učitelce Hance Patrasové, která vystupovala v roli přísné rozhodčí Hany. Celý zápas trval přibližně dvě hodiny a kromě kytary, která doprovázela celý zápas díky paní vychovatelce Sabině Volfové nás provázel i smích a potlesk publika. Zápas skončil výhrou modrého týmu, ale oba týmy byly bezkonkurenční. To nejhezčí na celém večeru však bylo vykouzlení podpisu na tváři diváků v podobě úsměvu.

Roman Veselý 3.B