Toulky

I přes to, že se v Prachaticích pohybujeme všichni, jen málokdy najdeme tak zajímavá místa jako nám nabízí trasy toulek. Není to však pouze o nových a krásných místech, které lze objevovat, ale i velké poctě - vyhrát hůl tuláků. Soutěží se o ní napříč ročníky a body se získávají dle toho, jak dlouhou a náročnou toulku ujdete. Čím více vás půjde, tím více bodů. Radost z pohybu podpoří krásné prostředí kolem a soutěživost vás bude motivovat k pravidelnosti.

Výlet do Volar

Dne 22.4.2024 se naše třída 1.B vydala s p. vychovatelkou Lenkou Mustacovou a p. učitelkou Terezou Gondekovou do plaveckého bazénu ve Volarech. Ráno jsme vyjeli vlakem přímo do Volar, kde nám paní ředitelka sportovního zařízení vyšla vstříc, a my jsme měli bazén na dvě hodiny sami pro sebe. Během této doby jsme si jako třída zasoutěžili, také uplavali mnoho bazénů a zahráli hry. Nejvíce jsme se ale těšili do vířivky, kde jsme si všichni odpočinuli a načerpali síly. Na zpáteční cestě jsme prošli částí Starého města, kde jsme zhlédli původní roubené domy a poté už jsme jeli autobusem zpět. 

Křeslo pro hosta

Na pondělní večer (5. února) si pro nás paní vychovatelka Lenka Mustacová připravila besedu o tom, jaký je život dětí v dětském domově a jaká je práce vychovatelky v takovém zařízení, jelikož ona sama pracovala jako vychovatelka v DD v Horní Plané. 

Pedárna hledá talent

Dne 4.12.2023 se pořádala na domově mládeže akce „Pedárna hledá talent“. Celou akcí nás provázeli šikovní moderátoři Roman Veselý a Adéla Princová ze 4.B. Všechna vystoupení hodnotila odborná porota - čert, anděl a Mikuláš v podání vychovatelek DM, tj. Šárky Vandlíčkové, Jiřiny Penzenstadlerové a Jany Šimkové.  První ročníky předvedly své pěvecké a taneční dovednosti, zazpívali jsme si vánoční koledy s doprovodem dud a shlédli jsme taneční představení s gymnastickými prvky. V druhých ročnících nás ohromila přehlídka různých druhů náušnic, latinsko - americké tance, zajímavá klavírní skladba a třetí ročníky velmi kreativně předvedly svůj talent v písních s vlastním originálním pojetím. Nesmíme však zapomenout na taneční vystoupení našich studentek zdravotní školy, jejichž taneční kreace nás vtáhly do vánoční atmosféry. Tuto akci vystoupením zakončily dvojice Pařka a Kolčaba ze 4.B. Byly opět skvěle naladěny a jejich zpěv a tanec rozproudil krev v našich žilách. Jelikož nehlasovala jen porota, ale i všichni přítomní, do finále se dostaly třídy 3.A a 4.B. Výherce však může být jen jeden a tím se stala 3.A.

Vítání prváků

Začátek září a na naši školu opět přichází spousta nových studentů a studentek. No, a jak už tak u nás bývá zvykem, musíme je nějak přivítat. Letos ovšem trochu netradičním způsobem.

Štědrovečerní večeře 20.12.2023

Večeře, která se odehrála 20. 12. v Domově mládeže, nebyla vůbec obyčejná, ale speciální. Štědrovečerní! Kromě slavnostně oblečených studentů i pedagogů se jídelna naplnila zejména tradiční vůní, veselostí a předvánočním štěstím, které vládlo po celý večer i přes pár uroněných slz dojetí. Svými vystoupeními nás poctily školní hudební soubory Cink a Fontána a pěvecké představení si na rozloučenou připravili i žáci třídy 4.B. Když se složily všechny příbory a pomocníci odnesli poslední talíře, každá třída se odebrala na své patro, kde strávila sváteční večer se svými učiteli, vychovatelkami a hudbou.

Keramika

V tomto školním roce se mohli studenti ponořit do nové činnosti. Pod vedením paní vychovatelky Kristýny Podsedníkové měli zájemci možnost se seznámit se světem hlíny, modelování a glazury  –  s keramikou.

Vytvářeli jsme jednoduché nádobí, malé figurky, různé dekorace, jednoduše všechno, co nás jenom napadlo. Paní vychovatelka nám po celou dobu ochotně pomáhala, radila a pravidelně nás zachraňovala před karamboly, které by na nás jinak v hlíně čekaly. Hlavně díky ní odcházíme se spoustou výrobků, které nás ještě dlouho budou těšit. Nejen jsme si osvojili modelování, ale díky dobré náladě a super kolektivu každé vyrábění fungovalo i jako odreagování od povinností a mohli jsme tak popustit uzdu fantazii. Jménem sebe i ostatních zúčastněných děkuji za krásnou zkušenost a skvěle strávený čas.

Aneta Podhradská a Martina Kozlová, 2.A

Výlet na Libín

Dne 25. dubna se naše třída 3.A se třídou 1.C vypravily na Libín. Počasí nám celkem přálo, jenom nahoře to pořádně foukalo. Trasa byla pěkná, hlavně cesta zpět, kdy jsme šli celou cestu přírodou. Na Libíně samozřejmě nemohl chybět výšlap na rozhlednu, na které sice foukalo, ale za ten krásný výhled na Prachatice a okolí to stálo! Bylo to příjemně strávené dopoledne v přírodě a hlavně s fajn lidmi. Myslím, že za všechny zúčastněné mohu říci, že to byl opravdu hezký výlet.

Lucka Trantinová 3.A

Retro den na DM

Dne 18. 4. 2023 proběhl „Retro den“ v rámci 40. výroční provozu domova mládeže. Cílem bylo děvčatům a chlapcům připomenout, jaký byl chod DM v osmdesátých letech. Budíček nastal rozhlasem v 6:30 s tematickými písněmi z dřívější doby. V 6:35 proběhlo hlášení vychovatelky a seznámení s denním programem. Poté nastala rozcvička na patrech a vychovatelky vyrazily na kontrolu a vyslechnout hlášení od děvčat. Následovalo vynášení odpadkových košů až ven za budovu domova mládeže. Někteří se dokonce stylizovali do tehdejší módy a vyrazili tak i do školy.

Vychovatelka Bc. K. Podsedníková

Pasování 3.A na čtvrťáky

V pondělí 17. dubna jsme se konečně stali nejstaršími žáky na této škole. Současné 4. ročníky nás pasovaly na mazáky. Ale ještě předtím, než jsme se jimi mohli stát, museli jsme splnit několik úkolů. Čtvrťáci si pro nás připravili záludné otázky, poznávání a zpívání písniček, dramatické ztvárnění krátké scénky, překreslování obrázku na záda spolužaček nebo třeba soutěž v józe. Po splnění jsme přešli k samotnému pasovacímu rituálu. Ani jediná z nás nezůstala suchá, ale všechny jsme úspěšně prošly zkouškou. Tímto za naši třídu 3. A. děkuji čtvrtým ročníkům za připravený program. Moc jsme si to a užili. A jsme mazáci!

Přednáška o duševních poruchách

Ve čtvrtek 13. 4. 2023 proběhla na domově mládeže velmi přínosná přednáška o duševních poruchách, psychických problémech a jiných potížích od Sylvy Turkové z centra Vidda – Poradenské centrum pro oblast duševního zdraví a nemocí.

Masopustní průvod ve městě

Dne 21. 2. 2023 se třída 3.A zúčastnila Masopustního průvodu s prvním stupněm ZŠ Zlatá Stezka. Průvod vycházel od ZŠ, kde se sešly všechny třídy prvního stupně. Všichni zúčastnění měly krásné a originální kostýmy. Průvod začal u školy a pokračoval přes město, kde se na několika místech zastavil. Jednou ze zastávek byla i naše „Pedárna“. Důležitou zastávkou bylo náměstí, kde se děti postavily do kruhu, zpívaly písně a tančily v kruhu. Jeden tanec byl i s panem místostarostou Prachatic. Celý průvod jsme si moc užily. Viděly jsme spoustu krásných kostýmů. A i naše kostýmy se dětem moc líbily. Jeden ze skvělých převleků mých spolužaček byl kostým Lva, který měl u dětí úspěch největší. Ale nechyběly ani kostýmy Citronu, Šebestové, Červené Karkulky, Šmoulinky, princezen či různých zvířat, dokonce jsme měly i zpívající krávu, která hrála na ukulele. Jak už jsem řekla, tak jsme si průvod opravdu všechny moc užily a rozhodně je to další zážitek do sbírky. Je vážně skvělé, že díky „Pedárně“ máme tolik hezkých zážitků a můžeme se účastnit takových to akcí. Za to jsme všechny moc vděčné.

S poděkováním třída 3.A

Soutěž Pod čepicí

Dne 21.2.2023 se na našem Domově mládeže odehrála dnes už nám všem dobře známá soutěž Pod čepicí. Každá ze tříd si zvolila své „zástupce”, kteří soutěžili v různých kategoriích. Vědomostní soutěž, poznávání předmětů, kreslení nebo pantomima byla pro každého z nás velkou zábavou a zrovna za moji třídu - 2.B, si troufám říci, že jsme byli více než dobří! Osobně jsem se zúčastnil pantomimy. Na závěr bych chtěl poděkovat všem vychovatelkám, které se na soutěži podílely a tím nám opět zpestřily náš obvyklý „intrácký” stereotyp.

Za třídu 2.B, Vomáčka Stanislav

Mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Výroba adventních věnců

Přichází adventní čas, a proto jsme ho v našem domově mládeže zahájily výrobou adventních věnců. Po větvičkách voněla celá jídelna a my jsme se naladily na Vánoce. Všechny jsme si to velice užily.

Sklenářová Eliška 1.B

Výroba čertíků

Krásné čertíky si vyrobila děvčata z 1.A, 2.A a 3.B v zájmovém kroužku DM "Život a styl". Pracovala s hlínou, různými druhy textilu, kožešinami, knoflíky, drátky a samozřejmě s velkým uměleckým nasazením. Jak se jim to povedlo?

 Šárka Vandlíčková, vychovatelka

Vítání prváků na Intru

Večer 21. září si pro nás „intrácké prváky“ připravily vyšší ročníky uvítací akci. Akce se konala zde na domově mládeže v jídelně a spočívala v tom, že každá třída měla předvést nějakou zábavnou scénku či program. Například 2. B předváděla to, co byste čekali od nás jako žáků ve škole versus realita. Následně byli vybráni čtyři zástupci z každého prvního ročníku. Ti si losovali film nebo pohádku s postavami, kterou po chvíli měli zahrát. Hřeb večera bylo vystoupení paní vychovatelek, které se nám představily a zazpívaly nám.

Dominik Vanc 1. C