Keramika

V tomto školním roce se mohli studenti ponořit do nové činnosti. Pod vedením paní vychovatelky Kristýny Podsedníkové měli zájemci možnost se seznámit se světem hlíny, modelování a glazury  –  s keramikou.

Vytvářeli jsme jednoduché nádobí, malé figurky, různé dekorace, jednoduše všechno, co nás jenom napadlo. Paní vychovatelka nám po celou dobu ochotně pomáhala, radila a pravidelně nás zachraňovala před karamboly, které by na nás jinak v hlíně čekaly. Hlavně díky ní odcházíme se spoustou výrobků, které nás ještě dlouho budou těšit. Nejen jsme si osvojili modelování, ale díky dobré náladě a super kolektivu každé vyrábění fungovalo i jako odreagování od povinností a mohli jsme tak popustit uzdu fantazii. Jménem sebe i ostatních zúčastněných děkuji za krásnou zkušenost a skvěle strávený čas.

Aneta Podhradská a Martina Kozlová, 2.A

Výlet na Libín

Dne 25. dubna se naše třída 3.A se třídou 1.C vypravily na Libín. Počasí nám celkem přálo, jenom nahoře to pořádně foukalo. Trasa byla pěkná, hlavně cesta zpět, kdy jsme šli celou cestu přírodou. Na Libíně samozřejmě nemohl chybět výšlap na rozhlednu, na které sice foukalo, ale za ten krásný výhled na Prachatice a okolí to stálo! Bylo to příjemně strávené dopoledne v přírodě a hlavně s fajn lidmi. Myslím, že za všechny zúčastněné mohu říci, že to byl opravdu hezký výlet.

Lucka Trantinová 3.A

Retro den na DM

Dne 18. 4. 2023 proběhl „Retro den“ v rámci 40. výroční provozu domova mládeže. Cílem bylo děvčatům a chlapcům připomenout, jaký byl chod DM v osmdesátých letech. Budíček nastal rozhlasem v 6:30 s tematickými písněmi z dřívější doby. V 6:35 proběhlo hlášení vychovatelky a seznámení s denním programem. Poté nastala rozcvička na patrech a vychovatelky vyrazily na kontrolu a vyslechnout hlášení od děvčat. Následovalo vynášení odpadkových košů až ven za budovu domova mládeže. Někteří se dokonce stylizovali do tehdejší módy a vyrazili tak i do školy.

Vychovatelka Bc. K. Podsedníková

Pasování 3.A na čtvrťáky

V pondělí 17. dubna jsme se konečně stali nejstaršími žáky na této škole. Současné 4. ročníky nás pasovaly na mazáky. Ale ještě předtím, než jsme se jimi mohli stát, museli jsme splnit několik úkolů. Čtvrťáci si pro nás připravili záludné otázky, poznávání a zpívání písniček, dramatické ztvárnění krátké scénky, překreslování obrázku na záda spolužaček nebo třeba soutěž v józe. Po splnění jsme přešli k samotnému pasovacímu rituálu. Ani jediná z nás nezůstala suchá, ale všechny jsme úspěšně prošly zkouškou. Tímto za naši třídu 3. A. děkuji čtvrtým ročníkům za připravený program. Moc jsme si to a užili. A jsme mazáci!

Přednáška o duševních poruchách

Ve čtvrtek 13. 4. 2023 proběhla na domově mládeže velmi přínosná přednáška o duševních poruchách, psychických problémech a jiných potížích od Sylvy Turkové z centra Vidda – Poradenské centrum pro oblast duševního zdraví a nemocí.

Masopustní průvod ve městě

Dne 21. 2. 2023 se třída 3.A zúčastnila Masopustního průvodu s prvním stupněm ZŠ Zlatá Stezka. Průvod vycházel od ZŠ, kde se sešly všechny třídy prvního stupně. Všichni zúčastnění měly krásné a originální kostýmy. Průvod začal u školy a pokračoval přes město, kde se na několika místech zastavil. Jednou ze zastávek byla i naše „Pedárna“. Důležitou zastávkou bylo náměstí, kde se děti postavily do kruhu, zpívaly písně a tančily v kruhu. Jeden tanec byl i s panem místostarostou Prachatic. Celý průvod jsme si moc užily. Viděly jsme spoustu krásných kostýmů. A i naše kostýmy se dětem moc líbily. Jeden ze skvělých převleků mých spolužaček byl kostým Lva, který měl u dětí úspěch největší. Ale nechyběly ani kostýmy Citronu, Šebestové, Červené Karkulky, Šmoulinky, princezen či různých zvířat, dokonce jsme měly i zpívající krávu, která hrála na ukulele. Jak už jsem řekla, tak jsme si průvod opravdu všechny moc užily a rozhodně je to další zážitek do sbírky. Je vážně skvělé, že díky „Pedárně“ máme tolik hezkých zážitků a můžeme se účastnit takových to akcí. Za to jsme všechny moc vděčné.

S poděkováním třída 3.A

Soutěž Pod čepicí

Dne 21.2.2023 se na našem Domově mládeže odehrála dnes už nám všem dobře známá soutěž Pod čepicí. Každá ze tříd si zvolila své „zástupce”, kteří soutěžili v různých kategoriích. Vědomostní soutěž, poznávání předmětů, kreslení nebo pantomima byla pro každého z nás velkou zábavou a zrovna za moji třídu - 2.B, si troufám říci, že jsme byli více než dobří! Osobně jsem se zúčastnil pantomimy. Na závěr bych chtěl poděkovat všem vychovatelkám, které se na soutěži podílely a tím nám opět zpestřily náš obvyklý „intrácký” stereotyp.

Za třídu 2.B, Vomáčka Stanislav

Mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Výroba adventních věnců

Přichází adventní čas, a proto jsme ho v našem domově mládeže zahájily výrobou adventních věnců. Po větvičkách voněla celá jídelna a my jsme se naladily na Vánoce. Všechny jsme si to velice užily.

Sklenářová Eliška 1.B

Výroba čertíků

Krásné čertíky si vyrobila děvčata z 1.A, 2.A a 3.B v zájmovém kroužku DM "Život a styl". Pracovala s hlínou, různými druhy textilu, kožešinami, knoflíky, drátky a samozřejmě s velkým uměleckým nasazením. Jak se jim to povedlo?

 Šárka Vandlíčková, vychovatelka

Vítání prváků na Intru

Večer 21. září si pro nás „intrácké prváky“ připravily vyšší ročníky uvítací akci. Akce se konala zde na domově mládeže v jídelně a spočívala v tom, že každá třída měla předvést nějakou zábavnou scénku či program. Například 2. B předváděla to, co byste čekali od nás jako žáků ve škole versus realita. Následně byli vybráni čtyři zástupci z každého prvního ročníku. Ti si losovali film nebo pohádku s postavami, kterou po chvíli měli zahrát. Hřeb večera bylo vystoupení paní vychovatelek, které se nám představily a zazpívaly nám.

Dominik Vanc 1. C

Státní svátek

V úterý 28. 9. 2021 jsme společně s paní vychovatelkou Krafčikovou a jejími pejsky navšítívili Lázně svaté Markéty a okolí. Podívali jsme se ke kapli Svaté Markéty a poté jsme šli naučnou stezkou až do Areálu lesních her. Celý areál jsme si prošli a vyzkoušeli všechny části. Když jsme se dostatečně vyblbli, lehli jsme si do sítí a zakoukali se na oblohu. Pomalu nastal čas oběda a my se museli vrátit zpět na domov mládeže. Vrátili jsme se přes průmyslovou zónu a díky tomu poznali další část Prachatic. Z celé vycházky vznikla spousta fotek a tím i mnoho vzpomínek. Myslím, že za všechny můžeme říct, že jsme si procházku užili. Stanislav Vomáčka, Tereza Hemberová 1.B

Ukliďme Česko

Ve čtvrtek 16. 9. jsme s naší třídní vychovatelkou Radkou Eichnerovou vyrazily na procházku a v rámci akce Ukliďme Česko jsme posbíraly odpadky v okolí lesního hřiště a Lázní svaté Markéty. Podařilo se nám nasbírat téměř celý pytel. Na hřišti jsme vyzkoušely veškerá stanoviště a moc jsme si to společně užily. Za třídu 2. A Viktorie Váchová a Kristýna Štěpánková

Štědrovečerní večeře

Každý rok se těšíme na štědrovečerní večeři. Je to společenská událost. Místo hloučků žáků v teplákách se vznešeně po chodbách pohybují slavnostně  oděné mladé půvabné ženy a mladí elegantní muži. Z jídelny se line vůně smažených řízků a bramborového salátu, z vyzdobených chodeb dýchá atmosféra Vánoc, mluvčí tříd si nervózně přeříkávají svoji štědrovečerní řeč, všichni si dávají navzájem ochutnávat cukroví (to mám nejraději, jako vychovatelka při večerní obchůzce mám možnost ochutnat opravu spoooustu druhů cukroví- maminky, jste neskutečně šikovné!) a každý netrpělivě čeká, až si se svoji třídou, třídním učitelem a třídní vychovatelkou bude moci společně posedět, předat dárečky a zazpívat koledy. Jsou to ty drahocenné chvíle, kdy se můžeme více poznávat, více si vzájemně otvíráme svá srdce a náruč….Bohužel, letos je situace jiná. Vládní nařízení a opatření, která chrání naše zdraví, nám nedovolují uspořádat štědrovečerní večeři tak, jak jsme zvyklí. Ovšem o tuto událost jsme nechtěli připravit 4. ročníky. Štědrovečerní večeře v maturitním ročníku je ta nejkrásnější, nejemotivnější a zkrátka poslední. Proto jsme pro ně, leč se všemi hygienickými opatřeními, večeři připravili. Představa byla taková, že ,,to prostě nebude ono“. A jak to tak bývá, skutečnost se ukázala nakonec úplně jiná než představy. Kvůli opatřením jsme se společně navečeřeli nakonec pouze se 4.B. Z řad pedagogů se zúčastnil pan ředitel Krejsa, paní zástupkyně Kotrchová, třídní učitelka paní J.Pavlíčková, třídní vychovatelka paní Šimková a vedoucí vychovatelka paní Kišová. Dalo by se říci, že komorní seskupení. I když večeře nebyla zahájena tradičně vystoupením hudebního souboru Cink v čele s panem Vopálkou, které vždy navodí  vánoční náladu, atmosféra byla velice přátelská, vřelá a nakonec vlastně mnohem rodinnější a bylo téměř pro všechny těžké udržet emoce na uzdě. Tato společná chvíle nás dojala doslova všechny. Nebývá totiž zvykem, aby k žákům hovořili všichni pedagogové. Letos se tak stalo a každý z projevů chytnul za srdce. Avšak nejvíce ten od Barušky Toncarové (mluvčí 4.B). Slyšet slova chvály a díků z řad žáků je ten největší dárek pro nás všechny pedagogy. Dále večeře pokračovala, jako vždy. Každý se zakousnul do řízku a pochutnával na bramborovém salátu od našich paní kuchařek. Společné posezení neproběhlo, ale vše důležité bylo ten večer už beztak řečeno.

Všem přejeme hlavně klidné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, ať spolu můžeme trávit více času.

Za vychovatelky Veronika Bubeníková

Vánoční keramika se 4.A 2020 - 2021

Dne 1. 12. 2020 jsme s paní vychovatelkou Podsedníkovou  vyráběly v keramické dílně. Každá z dívek, které zde byly, si vyrobila buď vánoční svícen, ozdoby na stromeček či výrobky dle vlastní fantazie. Vyrábění jsme si zpříjemnily poslechem písniček s vánoční tematikou a velmi jsme si tu společnou hodinu užily. Vzhledem k blížícím se svátkům byla tato chvíle vhodná na výrobu dárků pod stromeček. Myslím si, že s láskou vyrobené dárečky, jsou ty nejhezčí, co kdo může dát anebo dostat.

Děkuji za všechny zúčastněné a těším se na další setkání.

Lucie Nováková, 4.A

Vychovatelky v keramické dílně

I když v domově mládeže nemůžeme pracovat se svými výchovnými skupinami, nezahálíme a tvoříme o sto šest. Pan ředitel nám totiž zakoupil keramickou pec a byla by veliká škoda ji nechat v nečinnosti. Náš vychovatelský tým se vrhnul do výroby upomínkových předmětů a dárečků. V celkem krátké době jsme našly systém, jak pracovat. Je radost vidět, že kooperace je naše silná stránka. A ačkoliv můžeme na naše žáky působit nudně a přízemně, zažily jsme si u práce mnoho zábavných chvil a chvílemi jsem měla pocit, že jsme jako ti naši dospívající žáci. Však díky nim se cítíme stále mladé, jak tělem, tak duší. ..Už se na ně těšíme!

Vychovatelka Veronika Bubeníková

Táboráky po prázdninách

Začátek školního roku nám zpříjemnily krásné slunné dny. Byla by veliká škoda je trávit uvnitř domova mládeže, a proto se hned několik tříd rozhodlo tento čas využít k opékání buřtů, ještě než naplno vypuknou studijní povinnosti. První tři týdny v září bylo ohniště hojně využíváno a vystřídaly se u něj třídy 4.B, 3.B, 4.A, 2.A a 2.B. Však po „prodloužených“ prázdninách si bylo co sdělovat.

Vychovatelka Veronika Bubeníková