Štědrovečerní večeře

Každý rok se těšíme na štědrovečerní večeři. Je to společenská událost. Místo hloučků žáků v teplákách se vznešeně po chodbách pohybují slavnostně  oděné mladé půvabné ženy a mladí elegantní muži. Z jídelny se line vůně smažených řízků a bramborového salátu, z vyzdobených chodeb dýchá atmosféra Vánoc, mluvčí tříd si nervózně přeříkávají svoji štědrovečerní řeč, všichni si dávají navzájem ochutnávat cukroví (to mám nejraději, jako vychovatelka při večerní obchůzce mám možnost ochutnat opravu spoooustu druhů cukroví- maminky, jste neskutečně šikovné!) a každý netrpělivě čeká, až si se svoji třídou, třídním učitelem a třídní vychovatelkou bude moci společně posedět, předat dárečky a zazpívat koledy. Jsou to ty drahocenné chvíle, kdy se můžeme více poznávat, více si vzájemně otvíráme svá srdce a náruč….Bohužel, letos je situace jiná. Vládní nařízení a opatření, která chrání naše zdraví, nám nedovolují uspořádat štědrovečerní večeři tak, jak jsme zvyklí. Ovšem o tuto událost jsme nechtěli připravit 4. ročníky. Štědrovečerní večeře v maturitním ročníku je ta nejkrásnější, nejemotivnější a zkrátka poslední. Proto jsme pro ně, leč se všemi hygienickými opatřeními, večeři připravili. Představa byla taková, že ,,to prostě nebude ono“. A jak to tak bývá, skutečnost se ukázala nakonec úplně jiná než představy. Kvůli opatřením jsme se společně navečeřeli nakonec pouze se 4.B. Z řad pedagogů se zúčastnil pan ředitel Krejsa, paní zástupkyně Kotrchová, třídní učitelka paní J.Pavlíčková, třídní vychovatelka paní Šimková a vedoucí vychovatelka paní Kišová. Dalo by se říci, že komorní seskupení. I když večeře nebyla zahájena tradičně vystoupením hudebního souboru Cink v čele s panem Vopálkou, které vždy navodí  vánoční náladu, atmosféra byla velice přátelská, vřelá a nakonec vlastně mnohem rodinnější a bylo téměř pro všechny těžké udržet emoce na uzdě. Tato společná chvíle nás dojala doslova všechny. Nebývá totiž zvykem, aby k žákům hovořili všichni pedagogové. Letos se tak stalo a každý z projevů chytnul za srdce. Avšak nejvíce ten od Barušky Toncarové (mluvčí 4.B). Slyšet slova chvály a díků z řad žáků je ten největší dárek pro nás všechny pedagogy. Dále večeře pokračovala, jako vždy. Každý se zakousnul do řízku a pochutnával na bramborovém salátu od našich paní kuchařek. Společné posezení neproběhlo, ale vše důležité bylo ten večer už beztak řečeno.

Všem přejeme hlavně klidné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, ať spolu můžeme trávit více času.

Za vychovatelky Veronika Bubeníková

Vánoční keramika se 4.A 2020 - 2021

Dne 1. 12. 2020 jsme s paní vychovatelkou Podsedníkovou  vyráběly v keramické dílně. Každá z dívek, které zde byly, si vyrobila buď vánoční svícen, ozdoby na stromeček či výrobky dle vlastní fantazie. Vyrábění jsme si zpříjemnily poslechem písniček s vánoční tematikou a velmi jsme si tu společnou hodinu užily. Vzhledem k blížícím se svátkům byla tato chvíle vhodná na výrobu dárků pod stromeček. Myslím si, že s láskou vyrobené dárečky, jsou ty nejhezčí, co kdo může dát anebo dostat.

Děkuji za všechny zúčastněné a těším se na další setkání.

Lucie Nováková, 4.A

Vychovatelky v keramické dílně

I když v domově mládeže nemůžeme pracovat se svými výchovnými skupinami, nezahálíme a tvoříme o sto šest. Pan ředitel nám totiž zakoupil keramickou pec a byla by veliká škoda ji nechat v nečinnosti. Náš vychovatelský tým se vrhnul do výroby upomínkových předmětů a dárečků. V celkem krátké době jsme našly systém, jak pracovat. Je radost vidět, že kooperace je naše silná stránka. A ačkoliv můžeme na naše žáky působit nudně a přízemně, zažily jsme si u práce mnoho zábavných chvil a chvílemi jsem měla pocit, že jsme jako ti naši dospívající žáci. Však díky nim se cítíme stále mladé, jak tělem, tak duší. ..Už se na ně těšíme!

Vychovatelka Veronika Bubeníková

Táboráky po prázdninách

Začátek školního roku nám zpříjemnily krásné slunné dny. Byla by veliká škoda je trávit uvnitř domova mládeže, a proto se hned několik tříd rozhodlo tento čas využít k opékání buřtů, ještě než naplno vypuknou studijní povinnosti. První tři týdny v září bylo ohniště hojně využíváno a vystřídaly se u něj třídy 4.B, 3.B, 4.A, 2.A a 2.B. Však po „prodloužených“ prázdninách si bylo co sdělovat.

Vychovatelka Veronika Bubeníková

Volejbalový turnaj 2019 - 2020

Dne 16. 9. 2020 se konal finálový zápas volejbalového turnaje. O vítězství bojovala nynější 4.A se silným týmem, tvořeným pedagogy školy. Ačkoliv 4.A bojovala ze všech sil, soupeř ukázal, co v nich je a zvítězil. O neobyčejnou a úžasnou atmosféru se zasloužili studenti ze všech tříd a paní vychovatelky z DM. Tým 4. A si to velice užil a doufá, že bude mít tu čest, utkat se s ostatními třídami a pedagogickým sborem i v následujícím roce.

Volejbalový tým 4.A

Pasování 4.A

Loňský školní rok nám pasování na „mazáky“ zkomplikovala karanténa, ale naše starší spolužačky (již absolventky naší školy) se s tím skvěle vypořádaly. Byly tak hodné a připravily si pro nás tento školní rok krásné pasování. My, letošní 4.A, jsme si to opravdu užili. Celé pasování jsme měli zasazené do dnešní doby, do doby koronavirové. Chodili jsme po stanovištích a snažili jsme se vyléčit splněním několika úkolů. Všichni jsme se dobře bavili a za to děkujeme. Děkujeme děvčatům, která si pro nás program připravila a ve svém volném čase nás pasovala na čtvrťáky. Teď už jsme „mazáci“.

Video z pasování

Šefránková Tereza 4.A

První keramika 2020/2021

V úterý 8. září v 17:00 proběhlo zahájení činnosti keramického kroužku při DM. Konalo se ve sklepních prostorách DM, kde se nově od letošního roku nachází keramická dílna. Dílna je vybavena novou keramickou pecí a mnoha dalšími pomůckami, které v keramické dílně nesmí chybět.
Na této první hodině keramiky byla slavnostně přestřižena stužka na peci a stužka na první používané hlíně. Společně jsme si s paní vychovatelkou Podsedníkovou, která keramický kroužek povede a s hlavní paní vychovatelkou Kišovou připily (dětským šampaňským) na zdárné fungování dílny.
Poté už jsme se s děvčaty vrhly na první výrobky, a těmi byly upomínkové předměty k sedmdesátému výročí školy. Zahájení činnosti se velmi povedlo. Doufám, že i příští hodiny budou takto zdařilé.

Jolana Rayová 4.A.

Šití roušek vychovatelkami

Vyhlášení nouzového stavu bylo pro nás vychovatelky na domově mládeže výzvou. Jelikož se mezi námi vyskytuje několik velice zručných švadlenek, šití roušek na sebe nenechalo dlouho čekat. Ostatní vychovatelky nezahálely a stejně pohotově se jaly práce. Jedna střihala látky, druhá žehlila, další šila, jiné navlékaly šňůrky, zkrátka práce se rozdělila a z domova mládeže se dočasně stala manufaktura na roušky. Mnoho roušek následně putovalo do prachatické nemocnice a také do LDN Vimperk. Krom skvělého pocitu, že naše práce byla užitečná, jsme si užily mnoho zábavných chvil. Snad už nebude dalších roušek třeba, ale je to dobrý námět pro teambuilding. Vedoucí vychovatelka nás zásobovala řádným množstvím vitamínů ve formě ovoce, abychom posílily obranyschopnost našich organismů a obdarovala dezinfekcí. Covid na nás mohl leda koukat přes okno. Ačkoliv situace během nouzového stavu každého nějak zasáhla, snažíme se vidět to lepší. Vyzkoušely jsme si jiný druh práce a pomohly tam, kde bylo třeba.  Vychovatelka Veronika Bubeníková

Improvizační zápas

V úterý 12. 11. se v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, konal Improvizační zápas. Proti sobě hráli prachatické PILULKY a budějovičtí BUDÍCI. Zápasilo se ve spoustě improvizačních kategoriích. Za tým PILULEK hrála: Štěpánka Tušlová, Michaela Bílková, Barbora Štětinová a také je posílil nový člen František Weiss, pro kterého to byl první zápas, stejně jako celého týmu BUDÍKŮ. Na tuto událost přišlo opět mnoho podporujících diváků a všichni byli napjatí, jak to dopadne. Ne všechny papuče zůstaly na sedadlech u diváků, ale vše se obešlo bez zranění. Rozhodčí Hana byla jako vždy přísná, neoblomná a hlavně spravedlivá, ale týmy se tím nenechaly rozhodit . František Weiss 2.A

Dárky pro zaměstnance

Žákyně školy vyráběly dárky pro provozní zaměstnance.

Křeslo pro hosta

V pondělí 4. 11. 2019 jsme na DM v pořadu „Křeslo pro hosta“ přivítali Mgr. Jiřího Gabriela Kučeru. Ten pro nás připravil velice zajímavou besedu o poruchách příjmu potravy. Jeho více než hodinové povídání nás všechny velice zaujalo. 2.C

Práce s dýní

Dnes jsme vyráběli podzimní dekoraci. Přinesli jsme si dýně, které jsme společně vydlabali a udělali jim obličeje. K dýním jsme pak přidali barevné listí, aby to vypadalo veseleji. Tvoření jsme si moc užili! Jarmila Popelková 1.B

Souhry

V pondělí 16. 9. 2019 se v odpoledních hodinách konala první celointernátní akce v tomto školním roce pod tradičním názvem SOUHRY. Letošní téma se neslo v duchu Večerníčků. Ještě než vše vypuklo, uvedla akci skupina našich roztleskávaček pod vedením p. Hany Krafčikové. Na hřišti jsme mohli vidět týmy s vyladěnými kostýmy, na příklad Ferdu mravence, Rákosníčka, Pata a Mata, Krtečka a spousty dalších oblíbených pohádek. Každý z týmů měl svého Večerníčka – třídního učitele či vychovatelku a jejich úkolem bylo nasbírat ze všech soutěží co nejvíce bodů. Soutěžilo se v přenášení vody ve večerníčkové čepici aniž by se přenášející dotkl země, hod vajíčkem na terč, přenášení brambor a jejich lovení lžičkou ve gbelíku či navazování provázků v jeden nejdelší.. Do soutěží byli dokonce vtaženi i diváci s úkolem, dostat svého učitele se zavázanýma očima od Domova mládeže až dolů na hřiště. Nakonec se ukázalo, že nejlepších celkových výsledků dosáhla třída 1.B v čele s paní vychovatelkou Penzenstadlerovou. Kristýna Podsedníková

Vítání prváků 2019

Vítání prváků přineslo hodně zkušeností. Dohodnutí se na termínu bylo složité.,,Bude to ve čtvrtek!“,,Ne, v úterý.“ A nakonec to byla středa. Dohodnout se, kdo jaké činnosti bude provádět. Ach jo, to bylo hádek. Nakonec jsme se rozhodli taháním z klobouku. I přes všechny problémy jsme naše nejmladší přivítali a povedlo se nám je poznat. Alespoň některé. Zuzana Chlandová 2.B

Adaptační kurz 2019

Myslím, že nám adaptační pobyt velmi prospěl. Alespoň jsme se více se spolužákama poznali. Byl zajímavý.adapťák se mi moc líbil, myslím, že to naší třídu stmelilo a celkově jsme si ho společně užili. Už teď myslím, že máme skvělý kolektiv a těším se na další akce….Adaptační kurz se nám moc líbil. Program byl skvěle vymyšlený a nejlepší hry byly se třeťákama,- to jsme si moc užili. Čtvrťačky nás dost uklidnily, když nám vyprávěly o škole. Naučily jsme se všechna jména a sblížily jsme se. Eliška Neprašová, Kristý Jarušková, Sabina Holečková, Bety Horníková, Eliška Kubovcová, Verča Soldátová

Pečení na DM

7.9. jsem měla narozeniny. Naše skvělá paní vychovatelka vymyslela, že každý kdo bude mít narozeniny, upeče něco dobrého na zub. S Rozárkou Nováků jsme upekly kokosové řezy, naštěstí se nám povedly a všechny jsme si pochutnaly. Lada Hromádková 1.B