Mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Výroba adventních věnců

Přichází adventní čas, a proto jsme ho v našem domově mládeže zahájily výrobou adventních věnců. Po větvičkách voněla celá jídelna a my jsme se naladily na Vánoce. Všechny jsme si to velice užily.

Sklenářová Eliška 1.B

Výroba čertíků

Krásné čertíky si vyrobila děvčata z 1.A, 2.A a 3.B v zájmovém kroužku DM "Život a styl". Pracovala s hlínou, různými druhy textilu, kožešinami, knoflíky, drátky a samozřejmě s velkým uměleckým nasazením. Jak se jim to povedlo?

 Šárka Vandlíčková, vychovatelka

Vítání prváků na Intru

Večer 21. září si pro nás „intrácké prváky“ připravily vyšší ročníky uvítací akci. Akce se konala zde na domově mládeže v jídelně a spočívala v tom, že každá třída měla předvést nějakou zábavnou scénku či program. Například 2. B předváděla to, co byste čekali od nás jako žáků ve škole versus realita. Následně byli vybráni čtyři zástupci z každého prvního ročníku. Ti si losovali film nebo pohádku s postavami, kterou po chvíli měli zahrát. Hřeb večera bylo vystoupení paní vychovatelek, které se nám představily a zazpívaly nám.

Dominik Vanc 1. C

Státní svátek

V úterý 28. 9. 2021 jsme společně s paní vychovatelkou Krafčikovou a jejími pejsky navšítívili Lázně svaté Markéty a okolí. Podívali jsme se ke kapli Svaté Markéty a poté jsme šli naučnou stezkou až do Areálu lesních her. Celý areál jsme si prošli a vyzkoušeli všechny části. Když jsme se dostatečně vyblbli, lehli jsme si do sítí a zakoukali se na oblohu. Pomalu nastal čas oběda a my se museli vrátit zpět na domov mládeže. Vrátili jsme se přes průmyslovou zónu a díky tomu poznali další část Prachatic. Z celé vycházky vznikla spousta fotek a tím i mnoho vzpomínek. Myslím, že za všechny můžeme říct, že jsme si procházku užili. Stanislav Vomáčka, Tereza Hemberová 1.B

Ukliďme Česko

Ve čtvrtek 16. 9. jsme s naší třídní vychovatelkou Radkou Eichnerovou vyrazily na procházku a v rámci akce Ukliďme Česko jsme posbíraly odpadky v okolí lesního hřiště a Lázní svaté Markéty. Podařilo se nám nasbírat téměř celý pytel. Na hřišti jsme vyzkoušely veškerá stanoviště a moc jsme si to společně užily. Za třídu 2. A Viktorie Váchová a Kristýna Štěpánková

Štědrovečerní večeře

Každý rok se těšíme na štědrovečerní večeři. Je to společenská událost. Místo hloučků žáků v teplákách se vznešeně po chodbách pohybují slavnostně  oděné mladé půvabné ženy a mladí elegantní muži. Z jídelny se line vůně smažených řízků a bramborového salátu, z vyzdobených chodeb dýchá atmosféra Vánoc, mluvčí tříd si nervózně přeříkávají svoji štědrovečerní řeč, všichni si dávají navzájem ochutnávat cukroví (to mám nejraději, jako vychovatelka při večerní obchůzce mám možnost ochutnat opravu spoooustu druhů cukroví- maminky, jste neskutečně šikovné!) a každý netrpělivě čeká, až si se svoji třídou, třídním učitelem a třídní vychovatelkou bude moci společně posedět, předat dárečky a zazpívat koledy. Jsou to ty drahocenné chvíle, kdy se můžeme více poznávat, více si vzájemně otvíráme svá srdce a náruč….Bohužel, letos je situace jiná. Vládní nařízení a opatření, která chrání naše zdraví, nám nedovolují uspořádat štědrovečerní večeři tak, jak jsme zvyklí. Ovšem o tuto událost jsme nechtěli připravit 4. ročníky. Štědrovečerní večeře v maturitním ročníku je ta nejkrásnější, nejemotivnější a zkrátka poslední. Proto jsme pro ně, leč se všemi hygienickými opatřeními, večeři připravili. Představa byla taková, že ,,to prostě nebude ono“. A jak to tak bývá, skutečnost se ukázala nakonec úplně jiná než představy. Kvůli opatřením jsme se společně navečeřeli nakonec pouze se 4.B. Z řad pedagogů se zúčastnil pan ředitel Krejsa, paní zástupkyně Kotrchová, třídní učitelka paní J.Pavlíčková, třídní vychovatelka paní Šimková a vedoucí vychovatelka paní Kišová. Dalo by se říci, že komorní seskupení. I když večeře nebyla zahájena tradičně vystoupením hudebního souboru Cink v čele s panem Vopálkou, které vždy navodí  vánoční náladu, atmosféra byla velice přátelská, vřelá a nakonec vlastně mnohem rodinnější a bylo téměř pro všechny těžké udržet emoce na uzdě. Tato společná chvíle nás dojala doslova všechny. Nebývá totiž zvykem, aby k žákům hovořili všichni pedagogové. Letos se tak stalo a každý z projevů chytnul za srdce. Avšak nejvíce ten od Barušky Toncarové (mluvčí 4.B). Slyšet slova chvály a díků z řad žáků je ten největší dárek pro nás všechny pedagogy. Dále večeře pokračovala, jako vždy. Každý se zakousnul do řízku a pochutnával na bramborovém salátu od našich paní kuchařek. Společné posezení neproběhlo, ale vše důležité bylo ten večer už beztak řečeno.

Všem přejeme hlavně klidné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, ať spolu můžeme trávit více času.

Za vychovatelky Veronika Bubeníková

Vánoční keramika se 4.A 2020 - 2021

Dne 1. 12. 2020 jsme s paní vychovatelkou Podsedníkovou  vyráběly v keramické dílně. Každá z dívek, které zde byly, si vyrobila buď vánoční svícen, ozdoby na stromeček či výrobky dle vlastní fantazie. Vyrábění jsme si zpříjemnily poslechem písniček s vánoční tematikou a velmi jsme si tu společnou hodinu užily. Vzhledem k blížícím se svátkům byla tato chvíle vhodná na výrobu dárků pod stromeček. Myslím si, že s láskou vyrobené dárečky, jsou ty nejhezčí, co kdo může dát anebo dostat.

Děkuji za všechny zúčastněné a těším se na další setkání.

Lucie Nováková, 4.A

Vychovatelky v keramické dílně

I když v domově mládeže nemůžeme pracovat se svými výchovnými skupinami, nezahálíme a tvoříme o sto šest. Pan ředitel nám totiž zakoupil keramickou pec a byla by veliká škoda ji nechat v nečinnosti. Náš vychovatelský tým se vrhnul do výroby upomínkových předmětů a dárečků. V celkem krátké době jsme našly systém, jak pracovat. Je radost vidět, že kooperace je naše silná stránka. A ačkoliv můžeme na naše žáky působit nudně a přízemně, zažily jsme si u práce mnoho zábavných chvil a chvílemi jsem měla pocit, že jsme jako ti naši dospívající žáci. Však díky nim se cítíme stále mladé, jak tělem, tak duší. ..Už se na ně těšíme!

Vychovatelka Veronika Bubeníková

Táboráky po prázdninách

Začátek školního roku nám zpříjemnily krásné slunné dny. Byla by veliká škoda je trávit uvnitř domova mládeže, a proto se hned několik tříd rozhodlo tento čas využít k opékání buřtů, ještě než naplno vypuknou studijní povinnosti. První tři týdny v září bylo ohniště hojně využíváno a vystřídaly se u něj třídy 4.B, 3.B, 4.A, 2.A a 2.B. Však po „prodloužených“ prázdninách si bylo co sdělovat.

Vychovatelka Veronika Bubeníková

Volejbalový turnaj 2019 - 2020

Dne 16. 9. 2020 se konal finálový zápas volejbalového turnaje. O vítězství bojovala nynější 4.A se silným týmem, tvořeným pedagogy školy. Ačkoliv 4.A bojovala ze všech sil, soupeř ukázal, co v nich je a zvítězil. O neobyčejnou a úžasnou atmosféru se zasloužili studenti ze všech tříd a paní vychovatelky z DM. Tým 4. A si to velice užil a doufá, že bude mít tu čest, utkat se s ostatními třídami a pedagogickým sborem i v následujícím roce.

Volejbalový tým 4.A

Pasování 4.A

Loňský školní rok nám pasování na „mazáky“ zkomplikovala karanténa, ale naše starší spolužačky (již absolventky naší školy) se s tím skvěle vypořádaly. Byly tak hodné a připravily si pro nás tento školní rok krásné pasování. My, letošní 4.A, jsme si to opravdu užili. Celé pasování jsme měli zasazené do dnešní doby, do doby koronavirové. Chodili jsme po stanovištích a snažili jsme se vyléčit splněním několika úkolů. Všichni jsme se dobře bavili a za to děkujeme. Děkujeme děvčatům, která si pro nás program připravila a ve svém volném čase nás pasovala na čtvrťáky. Teď už jsme „mazáci“.

Video z pasování

Šefránková Tereza 4.A

První keramika 2020/2021

V úterý 8. září v 17:00 proběhlo zahájení činnosti keramického kroužku při DM. Konalo se ve sklepních prostorách DM, kde se nově od letošního roku nachází keramická dílna. Dílna je vybavena novou keramickou pecí a mnoha dalšími pomůckami, které v keramické dílně nesmí chybět.
Na této první hodině keramiky byla slavnostně přestřižena stužka na peci a stužka na první používané hlíně. Společně jsme si s paní vychovatelkou Podsedníkovou, která keramický kroužek povede a s hlavní paní vychovatelkou Kišovou připily (dětským šampaňským) na zdárné fungování dílny.
Poté už jsme se s děvčaty vrhly na první výrobky, a těmi byly upomínkové předměty k sedmdesátému výročí školy. Zahájení činnosti se velmi povedlo. Doufám, že i příští hodiny budou takto zdařilé.

Jolana Rayová 4.A.

Šití roušek vychovatelkami

Vyhlášení nouzového stavu bylo pro nás vychovatelky na domově mládeže výzvou. Jelikož se mezi námi vyskytuje několik velice zručných švadlenek, šití roušek na sebe nenechalo dlouho čekat. Ostatní vychovatelky nezahálely a stejně pohotově se jaly práce. Jedna střihala látky, druhá žehlila, další šila, jiné navlékaly šňůrky, zkrátka práce se rozdělila a z domova mládeže se dočasně stala manufaktura na roušky. Mnoho roušek následně putovalo do prachatické nemocnice a také do LDN Vimperk. Krom skvělého pocitu, že naše práce byla užitečná, jsme si užily mnoho zábavných chvil. Snad už nebude dalších roušek třeba, ale je to dobrý námět pro teambuilding. Vedoucí vychovatelka nás zásobovala řádným množstvím vitamínů ve formě ovoce, abychom posílily obranyschopnost našich organismů a obdarovala dezinfekcí. Covid na nás mohl leda koukat přes okno. Ačkoliv situace během nouzového stavu každého nějak zasáhla, snažíme se vidět to lepší. Vyzkoušely jsme si jiný druh práce a pomohly tam, kde bylo třeba.  Vychovatelka Veronika Bubeníková

Improvizační zápas

V úterý 12. 11. se v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, konal Improvizační zápas. Proti sobě hráli prachatické PILULKY a budějovičtí BUDÍCI. Zápasilo se ve spoustě improvizačních kategoriích. Za tým PILULEK hrála: Štěpánka Tušlová, Michaela Bílková, Barbora Štětinová a také je posílil nový člen František Weiss, pro kterého to byl první zápas, stejně jako celého týmu BUDÍKŮ. Na tuto událost přišlo opět mnoho podporujících diváků a všichni byli napjatí, jak to dopadne. Ne všechny papuče zůstaly na sedadlech u diváků, ale vše se obešlo bez zranění. Rozhodčí Hana byla jako vždy přísná, neoblomná a hlavně spravedlivá, ale týmy se tím nenechaly rozhodit . František Weiss 2.A

Dárky pro zaměstnance

Žákyně školy vyráběly dárky pro provozní zaměstnance.

Křeslo pro hosta

V pondělí 4. 11. 2019 jsme na DM v pořadu „Křeslo pro hosta“ přivítali Mgr. Jiřího Gabriela Kučeru. Ten pro nás připravil velice zajímavou besedu o poruchách příjmu potravy. Jeho více než hodinové povídání nás všechny velice zaujalo. 2.C