mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Fotogalerie

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Fotogalerie

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Fotogalerie

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Fotogalerie

Výroba adventních věnců

Přichází adventní čas, a proto jsme ho v našem domově mládeže zahájily výrobou adventních věnců. Po větvičkách voněla celá jídelna a my jsme se naladily na Vánoce. Všechny jsme si to velice užily.

Sklenářová Eliška 1.B                             Fotogalerie

Text: Vánoce už přicházejí,

         větve zdobí náš domek,

         perníčky tu všude voní,

         taťka běžel pro stromek.

        

         První, druhá, třetí, čtvrtá,

         svítí svíčky na věnečku,

         ten věneček od dcerušky 

         potěší vždy maminečku.

Výroba čertíků

Krásné čertíky si vyrobila děvčata z 1.A, 2.A a 3.B v zájmovém kroužku DM "Život a styl". Pracovala s hlínou, různými druhy textilu, kožešinami, knoflíky, drátky a samozřejmě s velkým uměleckým nasazením. Jak se jim to povedlo? Podívejte se ve fotogalerii.

 Šárka Vandlíčková, vychovatelka

Fotogalerie

Přednáška paní učitelky Mgr. Marcely Haspeklové o pobytu ve tmě

Dne 1. 11. 2022 byla u nás na Domově mládeže přednáška paní učitelky Marcely Haspeklové o jejích zkušenostech z pobytu ve tmě. Sešlo se nás mnoho. Byl to příjemně strávený čas, kdy jsme se dozvěděli, jak tam byla dlouho a přemýšleli jsme o tom, jaké by to bylo. Řekla nám, jak se dá psát na papír ve tmě a jakými činnostmi se tam zabývala. Je to čas kdy jste sami se sebou a svými myšlenkami, nemáte žádné povinnosti a ani nevíte kolik je hodin. Vše se odehrává pomaleji a s větší soustředěností, lidé si tam užívají ticho a klid. Paní učitelka měla také roční příležitost pracovat s lidmi ve tmě. Vyslechla si spoustu silných příběhů, se kterými se lidé potřebovali svěřit. Každý pobyt prožívá jinak, někdo si ho užívá a pár lidí uteče. Děkujeme moc za sdílení vlastní zkušenosti a myšlenku, že život se dá žít i pomaleji a s větším klidem.

Veronika Síčová 2.A

Fotogalerie

Výroba látkových dýní

V jeden podvečer jsme si s paní vychovatelkou Šárkou Vandlíčkovou sedly do studovny a pustily se do výroby látkových dýní. Vybraly jsme si látku, na tu jsme podle jedné mísy obkreslily kruh a ten vystřihly. Pomocí jehly a bavlnky si udělaly pytlíček, do kterého jsme umístily výplň. Poté jsme ho jen utáhly a rozdělily na několik částí, čímž jsme docílily hlavní podoby dýně… A první část byla hotová. Pak nám paní vychovatelka nalámala klacíky na šťopky a nastříhala látku na lístky. Pak už jsme jen vzaly tavnou pistoli a nalepily podle našich představ. Byl to krásně strávený čas s našimi přáteli a vyrobili jsme si velmi pěknou výzdobu do našich pokojů. Na závěr bychom chtěly poděkovat paní vychovatelce Vandlíčkové, která nám umožňuje tyto hezké, společné, kreativní chvíle plné zábavy strávit společně s ní.

Lucie Hrubcová 3.B

Fotogalerie

Loučení se čtvrťáky

Loučení se čtvrťáky? Vždyť je ani neznám. A jo počkat… čtvrťačky jsme letos my. To to tedy uteklo.

Od vystoupení vychovatelek jsme jistě všichni očekávali mnohé… ale určitě jsme nečekali, že budou dramatizovat naši budoucí práci. Myslím, že všechny trochu zabolelo u srdíčka, že opouštíme náš druhý domov se skvělými tetičkami, které se o nás staraly. Prokázání dovedností bylo vymyšleno tak, že jsme jistě prokázali svůj talent „Dokážeme si ze sebe udělat legraci“.

Všechny ročníky se svého malého programu zhostily na výbornou. I naše sestřičky vymyslely krásné rozloučení. Musím všem poděkovat, že si s naším loučením dali velikou práci.

Celý večer se nesl spíše v duchu smíchu a dobré nálady, než smutnění z odchodu. Děkujeme za připomenutí těch čtyř let na Domově mládeže. Za sebe můžu říci, že na střední a intr budu ještě dlouho vzpomínat.

Zuzana Chlandová 4.B

Fotogalerie

Pasování 3. ročníku

Tak už jsme mazáci! Dne 28. 4. 2022 si třída 3. A prošla pasováním na nejstarší žáky na škole. Cesta k této pozici nebyla jednoduchá. Nejprve jsme museli splnit disciplíny, které nám připravila 4. A a 4.B. Podstoupili jsme zkoušky v podobě: Přežít čtvrťák, čímž si naši starší kolegové ověřili, zda nám mohou předat žezlo. Na stanovištích jsme úspěšně plnily úkoly, namalovat zátiší, poznat písničky, napsat básničky, proběhnout štafetový běh, zabavit skupinu velmi neposlušných dětí (našich malých čtvrťaček) přehrát film či vytvořit živý obraz. Pak už nastalo samotné pasování. Přečetl se pasovací pergamen. Následně jsme si jednotlivě, pokud možno suší, přicházeli a šťastlivci také tak odcházeli, pro mazácké šerpy. Užili jsme si tak společně příjemné odpoledne, na které budeme jistě rádi vzpomínat. Děkujeme čtvrťákům za tento den.

Nikola Bočková 3.A

Fotogalerie

Výšlap na Libín

Dne 21.4.2022 se třída 3.A vydala na Libín. Konečně jsme se tam také podívali. Byla by ostuda, kdybychom tam za čtyři roky nedošli. Náš výšlap začal nad intrem a stoupali jsme stále výš. Cestou jsme se řídili značkami, které byly nakreslené na stromech, ale především jsme se nechali vést naším průvodcem v podobě pana učitele Nechoďdomů. Cestu jsme vždy proložili krátkými přestávkami na pití a něco dobrého. Když jsme vyšlapali na nejvyšší kopec široko daleko, naše cesta ještě neskončila a museli jsme vystoupat ještě pár schodů na rozhlednu. Po jejich zdolání se nám naskytl krásný výhled na celé údolí a krajinu v okolí Prachatic. Počasí nám přálo, nabrali jsme tak energii i ze slunce. Výlet se nám moc líbil. Byl pro nás příjemným odpočinkem, a proto děkujeme za hezky strávený den.

Veronika Soldátová

 

Pět statečných děvčat ze 3.B se s paní vychovatelkou Penzenstadlerovou vydalo na rozhlednu Libín. Cesta byla náročná, ale stála za to! Měly jsme štěstí na počasí a odměnou byl nádherný výhled z rozhledny. Zpáteční cesta byla strmá, ale vedla krásnými cestičkami uprostřed lesa.

Lada Hromádková

Fotogalerie

Vaření a pečení 3.B

Jakmile se 3.B dozví, že pokoj 119 A je ve středu v kuchyňce, všichni hned mají jasno. Dostaneme něco dobrého na zub. Ať už to v říjnu byla dýňová polévka a dýňový koláč, v listopadu Halloweenské cupcakes, šneci na sladko, pizzičky a míša řezy v březnu nebo velikonoční beránek a čokoládový dort v dubnu, celá naše třída se vždy seběhla na chodbu a zbylo jen to, co jsme schovaly na další den.

Žákyně 3.B

Fotogalerie

Malování vajíček

Před Velikonoci jsme s paní vychovatelkou Vandlíčkovou zúčastnili barvení vajíček. Udělali jsme si krásnou výzdobu do našich pokojů. Špendlíkem jsme nanášeli vosk na vyfoukaná vajíčka do různých ornamentů a tímto si udělali krásný společně strávený večer.

Lucie Hrubcová 2.B

Ve čtvrtek 31.3 jsme měly možnost s paní vychovatelkou Eichnerovou voskem nazdobit vajíčka. Byla to moc příjemná chvíle a jsem ráda, že jsem si malování voskovou technikou oživila. Myslím si, že se nám kraslice povedly a těším se opět další rok. Děvčata z 1.A

K malování se přidala také 3.A a 2.A

Fotogalerie

 

Osetá vajíčka

V rámci výzdoby ve druhém patře jsme s děvčaty osely vajíčka a pozorovaly růst řeřichy po tři týdny. Někteří si poté snídani obohatily právě vyrostlými „vlásky“ svých pojmenovaných vajíčkových posaviček.

Fotogalerie

Improvizační zápas Pilulek

Improvizační zápas Pilulek se odehrál 30.3.2022 po dvouleté covidové pauze v nabitém divadelním sálku prachatického Muzea české loutky a cirkusu. Zápasu se účastnily studentky a studenti čtvrtých ročníků spolu s vychovatelkou Podsedníkovou  a „prošlé Pilulky“  které školu již absolvovaly. V předsálí muzea děvčata připravovala občerstvení a vybírala dobrovolné vstupné. Všechny peníze putovaly na pomoc Ukrajině. Do proutěného košíku házeli diváci lístky s tématy, ve kterých by se podle nich mělo improvizovat.

První rozcvička patřila divákům, nacvičili si pod skvělým vedením moderátorky potlesk a zacházení s papučemi.  Druhou rozcvičku absolvovali soutěžící hráči. Na téma z hlediště improvizovali například ve štronzo pozicích, v běhu přes překážky a také tisíc způsobů, jak se podle řeči pozná pedárnice: "Nemáte některá nůžtičky, zítra máme klavír." „Nevím? Nevím říkají prváci a ty už jsi třeťačka!“ zněla jedna z typických hlášek.

Po příchodu pomocných rozhodčích a přísné hlavní rozhodčí Hany - Hanky Patrasové se zápas řídil její píšťalkou a diváckými tématy (Šťastný rozvod, Růžový tučňák, Káva v Prachaticích nebo Cukrová vata.) A po tak dlouhé pauze panovala mezi hráči skvělá atmosféra a spolupráce, ač se někteří viděli poprvé. Klání Pilulek a prošlých Pilulek skončilo 7:7. Kdo vyhraje, nebylo však tím hlavním cílem. Celý večer nás doprovázela na kytaru vychovatelka Sabina Volfová, za což jí ještě jednou děkujeme.

Kristýna Podsedníková

Fotky zde

Improvizační zápas

Zápas ve Vodňanech byl pro mě druhým zápasem, který jsem viděl z pohledu diváka a byl jsem překvapen. Pilulky měly proti sobě Old star tým, který byl věkově smíšený. Rozhodčí pro tentokrát byla přísná Jana, které neunikl ani jeden trestný bod. Vše konferovala Hana Patrasová a bavila diváky svou otevřeností. Improvizace byla samozřejmě skvělá, a dokonce i využití prostoru vodňanského kulturního domu, bylo velice útulné. I přes to, jak byli hráči nervózní, se jim to opravdu povedlo. Jako nová součást Pilulek můžu říci, že mě zápas namotivoval!

Stanislav Vomáčka

Fotogalerie

Batikování třídních trik

Batikování třídních trik bylo plánem, který vznikl začátkem našeho prvního ročníku a měl nám zabrat pár týdnů. Tento nápad se nám bohužel podařilo uskutečnit až skoro koncem druhého ročníku. Bílá trika s nádechy červené nám přinesla trochu té zábavy, chvíle bez učení a hlavně nás doprovázela všemi zápasy ve volejbale. A dovedla nás skoro k vítězství. Myslím si, že když řeknu, že se nám trika povedla, lhát nebudu a již mohu jen dodat, jak moc se těšíme na další společnou aktivitu. Zuzana Dvořáková 2.A

Fotky zde

 

Nové aktuality

1. - 4.9. Burza učebnic. 

3.9. Posilovna - proškolení, bezpečnost - 18,30 hod. v posilovně.

3.9. Aerobik, roztleskávačky, body styling - informační schůzka - 20 hod. v malé klubovně.
 
7. - 9.9. Adaptační kurz na DM.
 
10.9. 1. Domovní rada v 18. hod. v kanceláři vedoucí vychovatelky na DM.
 
16.9. Finále ve volejbale - vyhlášení loňského volejbalového turnaje - zápas vítězného družstva se zaměstnanci školy - 16 hod v tělocvičně školy.
 
 
Opatření Ministerstva zdravotnictví.

Hygienická pravidla pro domovy mládeže

Nové aktuality
2.3. Křeslo pro hosta ,, Přednáška o přírodní kosmetice" - A. Malá 18,30 malá klubovna.
 
11.3. Finále ve volejbale - vyhlášení výsledků, zápas vítězného družstva se zaměstnanci školy - 16 hod. v tělocvičně školy.
 
17.3. Účast na ,, Večeru hudebních nadějí" na Střední veterinární škole v ČB - hudební vystoupení našich děvčat.
 
18.3. Návštěva žáků VOŠ a SPŠ Volyně v rámci projektu AJ - A. Malá, žákyně 2.A, 2.B.
 
30.3. Křeslo pro hosta ,, Život ve tmě" - sestry Šímovy - 18 hod. malá klubovna.