Výlet na Libín

Dne 25. dubna se naše třída 3.A se třídou 1.C vypravily na Libín. Počasí nám celkem přálo, jenom nahoře to pořádně foukalo. Trasa byla pěkná, hlavně cesta zpět, kdy jsme šli celou cestu přírodou. Na Libíně samozřejmě nemohl chybět výšlap na rozhlednu, na které sice foukalo, ale za ten krásný výhled na Prachatice a okolí to stálo! Bylo to příjemně strávené dopoledne v přírodě a hlavně s fajn lidmi. Myslím, že za všechny zúčastněné mohu říci, že to byl opravdu hezký výlet.

Lucka Trantinová 3.A

 

Fotogalerie

Retro den na DM

Dne 18. 4. 2023 proběhl „Retro den“ v rámci 40. výroční provozu domova mládeže. Cílem bylo děvčatům a chlapcům připomenout, jaký byl chod DM v osmdesátých letech. Budíček nastal rozhlasem v 6:30 s tematickými písněmi z dřívější doby. V 6:35 proběhlo hlášení vychovatelky a seznámení s denním programem. Poté nastala rozcvička na patrech a vychovatelky vyrazily na kontrolu a vyslechnout hlášení od děvčat. Následovalo vynášení odpadkových košů až ven za budovu domova mládeže. Někteří se dokonce stylizovali do tehdejší módy a vyrazili tak i do školy.

Vychovatelka Bc. K. Podsedníková

 

Fotogalerie

Pasování 3.A na čtvrťáky

V pondělí 17. dubna jsme se konečně staly nejstaršími žákyněmi na této škole. Současné 4. ročníky nás pasovaly na mazáky. Ale ještě předtím, než jsme se jimi mohly stát, musely jsme splnit několik úkolů. Čtvrťáci si pro nás připravili záludné otázky, poznávání a zpívání písniček, dramatické ztvárnění krátké scénky, překreslování obrázku na záda spolužaček nebo třeba soutěž v józe. Po splnění jsme přešly k samotnému pasovacímu rituálu. Ani jediná z nás nezůstala suchá, ale všechny jsme úspěšně prošly zkouškou. Tímto za naši třídu 3. A. děkuji čtvrtým ročníkům za připravený program. Moc jsme si to užily - A JSME MAZÁCI!

 

Fotogalerie

Přednáška o duševních poruchách

Ve čtvrtek 13. 4. 2023 proběhla na domově mládeže velmi přínosná přednáška o duševních poruchách, psychických problémech a jiných potíží od Sylvy Turkové z centra Vidda – Poradenské centrum pro oblast duševního zdraví a nemocí.

Fotogalerie

Masopustní průvod ve městě

Dne 21. 2. 2023 se třída 3.A zúčastnila Masopustního průvodu s prvním stupněm ZŠ Zlatá Stezka. Průvod vycházel od ZŠ, kde se sešly všechny třídy prvního stupně. Všichni zúčastnění měly krásné a originální kostýmy. Průvod začal u školy a pokračoval přes město, kde se na několika místech zastavil. Jednou ze zastávek byla i naše „Pedárna“. Důležitou zastávkou bylo náměstí, kde se děti postavily do kruhu, zpívaly písně a tančily v kruhu. Jeden tanec byl i s panem místostarostou Prachatic. Celý průvod jsme si moc užily. Viděly jsme spoustu krásných kostýmů. A i naše kostýmy se dětem moc líbily. Jeden ze skvělých převleků mých spolužaček byl kostým Lva, který měl u dětí úspěch největší. Ale nechyběly ani kostýmy Citronu, Šebestové, Červené Karkulky, Šmoulinky, princezen či různých zvířat, dokonce jsme měly i zpívající krávu, která hrála na ukulele. Jak už jsem řekla, tak jsme si průvod opravdu všechny moc užily a rozhodně je to další zážitek do sbírky. Je vážně skvělé, že díky „Pedárně“ máme tolik hezkých zážitků a můžeme se účastnit takových to akcí. Za to jsme všechny moc vděčné.

S poděkováním třída 3.A

Fotogalerie

Soutěž Pod čepicí.

Dne 21.2.2023 se na našem Domově mládeže odehrála dnes už nám všem dobře známá soutěž Pod čepicí. Každá ze tříd si zvolila své „zástupce”, kteří soutěžili v různých kategoriích. Vědomostní soutěž, poznávání předmětů, kreslení nebo pantomima byla pro každého z nás velkou zábavou a zrovna za moji třídu - 2.B, si troufám říci, že jsme byli více než dobří! Jelikož jsem se osobně zúčastnil pantomimy, mohu říci, že to byl opravdu fajn večer. Na závěr bych chtěl poděkovat všem vychovatelkám, které se na soutěži podílely a tím nám opět zpestřily náš obvyklý „intrácký” stereotyp.

Za třídu 2.B, Vomáčka Stanislav

Fotogalerie

mikulášské Tanyny

Dne 16. prosince se na našem Domově mládeže uskutečnilo „Mikulášské Tanyny“. Každá třída, i zdravotní sestřičky/bratři si připravila nějaký taneček, někdy i se zpěvem. Samozřejmě v převleku Mikuláše, čerta a anděla. Objevily se tance jako hip hop, valčík, street dance, mazurka, ale nechybělo také „Just dance“ od 4. A a písně jako „Vánoce na míru“ od Ewy Farné, „Vánoční“ od Teri Blitzen nebo „Čert a Káča“. Této akce se nezúčastnili jen žáci Pedagogické a Zdravotní školy, ale také naše paní vychovatelky, které nám krásně zatancovaly a zazpívaly. Myslím, že jsme si tuto akci všichni moc užili a bavilo nás to! Při některých vystoupeních jsme se mohli i přidat. Moc děkujeme, že tato „předvánoční sešlost“ nastala a zkrátila nám čas čekání na Ježíška.

Kristin E. Křížová 3.A

Fotogalerie

Vyrábění sněhuláčků

Na začátku prosince jsme vyráběli sněhuláčky z ponožek, s výplní rýže a na oči jsme použili třeba knoflíky. Myslím, že se nám povedli.

Dominik Vanc 1. C

Fotogalerie

Canisterapie

Dne 1. 12. jsme na našem Domově mládeže měli speciální návštěvu. Australského ovčáka Bona a jeho majitelku Gabču  Vojíkovou. Společně nám přišli představit Canisterapii a provedli nás jejich cestou. Kromě povídání o jejich životě a Canisterapii, jsme si mohli vyzkoušet různá cvičení. Myslím, že nás nejvíce bavilo česání a různé mazlení s Bonnem. Na závěr jsme se pustili do Bonovy premiéry - malování na plátno za pomocí různých barev, konopného oleje a piškotů. Nakonec přišel prostor ještě pro nějaké dotazy. Jejich návštěva nám zpříjemnila večer a doufáme, že za námi zase někdy přijdou.

Aneta Nováková 2.S

Fotogalerie

Modelování v keramické dílně

Nastal čas výroby z keramické hmoty a to v duchu vánočních dárků pro blízké. Děvčata se nebála pustit do modelování hrnků, misek i drobných dekorací.

Fotogalerie

Výroba adventních věnců

Přichází adventní čas, a proto jsme ho v našem domově mládeže zahájily výrobou adventních věnců. Po větvičkách voněla celá jídelna a my jsme se naladily na Vánoce. Všechny jsme si to velice užily.

Sklenářová Eliška 1.B                             Fotogalerie

Text: Vánoce už přicházejí,

         větve zdobí náš domek,

         perníčky tu všude voní,

         taťka běžel pro stromek.

        

         První, druhá, třetí, čtvrtá,

         svítí svíčky na věnečku,

         ten věneček od dcerušky 

         potěší vždy maminečku.

Výroba čertíků

Krásné čertíky si vyrobila děvčata z 1.A, 2.A a 3.B v zájmovém kroužku DM "Život a styl". Pracovala s hlínou, různými druhy textilu, kožešinami, knoflíky, drátky a samozřejmě s velkým uměleckým nasazením. Jak se jim to povedlo? Podívejte se ve fotogalerii.

 Šárka Vandlíčková, vychovatelka

Fotogalerie

Přednáška paní učitelky Mgr. Marcely Haspeklové o pobytu ve tmě

Dne 1. 11. 2022 byla u nás na Domově mládeže přednáška paní učitelky Marcely Haspeklové o jejích zkušenostech z pobytu ve tmě. Sešlo se nás mnoho. Byl to příjemně strávený čas, kdy jsme se dozvěděli, jak tam byla dlouho a přemýšleli jsme o tom, jaké by to bylo. Řekla nám, jak se dá psát na papír ve tmě a jakými činnostmi se tam zabývala. Je to čas kdy jste sami se sebou a svými myšlenkami, nemáte žádné povinnosti a ani nevíte kolik je hodin. Vše se odehrává pomaleji a s větší soustředěností, lidé si tam užívají ticho a klid. Paní učitelka měla také roční příležitost pracovat s lidmi ve tmě. Vyslechla si spoustu silných příběhů, se kterými se lidé potřebovali svěřit. Každý pobyt prožívá jinak, někdo si ho užívá a pár lidí uteče. Děkujeme moc za sdílení vlastní zkušenosti a myšlenku, že život se dá žít i pomaleji a s větším klidem.

Veronika Síčová 2.A

Fotogalerie

Výroba látkových dýní

V jeden podvečer jsme si s paní vychovatelkou Šárkou Vandlíčkovou sedly do studovny a pustily se do výroby látkových dýní. Vybraly jsme si látku, na tu jsme podle jedné mísy obkreslily kruh a ten vystřihly. Pomocí jehly a bavlnky si udělaly pytlíček, do kterého jsme umístily výplň. Poté jsme ho jen utáhly a rozdělily na několik částí, čímž jsme docílily hlavní podoby dýně… A první část byla hotová. Pak nám paní vychovatelka nalámala klacíky na šťopky a nastříhala látku na lístky. Pak už jsme jen vzaly tavnou pistoli a nalepily podle našich představ. Byl to krásně strávený čas s našimi přáteli a vyrobili jsme si velmi pěknou výzdobu do našich pokojů. Na závěr bychom chtěly poděkovat paní vychovatelce Vandlíčkové, která nám umožňuje tyto hezké, společné, kreativní chvíle plné zábavy strávit společně s ní.

Lucie Hrubcová 3.B

Fotogalerie

Loučení se čtvrťáky

Loučení se čtvrťáky? Vždyť je ani neznám. A jo počkat… čtvrťačky jsme letos my. To to tedy uteklo.

Od vystoupení vychovatelek jsme jistě všichni očekávali mnohé… ale určitě jsme nečekali, že budou dramatizovat naši budoucí práci. Myslím, že všechny trochu zabolelo u srdíčka, že opouštíme náš druhý domov se skvělými tetičkami, které se o nás staraly. Prokázání dovedností bylo vymyšleno tak, že jsme jistě prokázali svůj talent „Dokážeme si ze sebe udělat legraci“.

Všechny ročníky se svého malého programu zhostily na výbornou. I naše sestřičky vymyslely krásné rozloučení. Musím všem poděkovat, že si s naším loučením dali velikou práci.

Celý večer se nesl spíše v duchu smíchu a dobré nálady, než smutnění z odchodu. Děkujeme za připomenutí těch čtyř let na Domově mládeže. Za sebe můžu říci, že na střední a intr budu ještě dlouho vzpomínat.

Zuzana Chlandová 4.B

Fotogalerie

Pasování 3. ročníku

Tak už jsme mazáci! Dne 28. 4. 2022 si třída 3. A prošla pasováním na nejstarší žáky na škole. Cesta k této pozici nebyla jednoduchá. Nejprve jsme museli splnit disciplíny, které nám připravila 4. A a 4.B. Podstoupili jsme zkoušky v podobě: Přežít čtvrťák, čímž si naši starší kolegové ověřili, zda nám mohou předat žezlo. Na stanovištích jsme úspěšně plnily úkoly, namalovat zátiší, poznat písničky, napsat básničky, proběhnout štafetový běh, zabavit skupinu velmi neposlušných dětí (našich malých čtvrťaček) přehrát film či vytvořit živý obraz. Pak už nastalo samotné pasování. Přečetl se pasovací pergamen. Následně jsme si jednotlivě, pokud možno suší, přicházeli a šťastlivci také tak odcházeli, pro mazácké šerpy. Užili jsme si tak společně příjemné odpoledne, na které budeme jistě rádi vzpomínat. Děkujeme čtvrťákům za tento den.

Nikola Bočková 3.A

Fotogalerie

Výšlap na Libín

Dne 21.4.2022 se třída 3.A vydala na Libín. Konečně jsme se tam také podívali. Byla by ostuda, kdybychom tam za čtyři roky nedošli. Náš výšlap začal nad intrem a stoupali jsme stále výš. Cestou jsme se řídili značkami, které byly nakreslené na stromech, ale především jsme se nechali vést naším průvodcem v podobě pana učitele Nechoďdomů. Cestu jsme vždy proložili krátkými přestávkami na pití a něco dobrého. Když jsme vyšlapali na nejvyšší kopec široko daleko, naše cesta ještě neskončila a museli jsme vystoupat ještě pár schodů na rozhlednu. Po jejich zdolání se nám naskytl krásný výhled na celé údolí a krajinu v okolí Prachatic. Počasí nám přálo, nabrali jsme tak energii i ze slunce. Výlet se nám moc líbil. Byl pro nás příjemným odpočinkem, a proto děkujeme za hezky strávený den.

Veronika Soldátová

 

Pět statečných děvčat ze 3.B se s paní vychovatelkou Penzenstadlerovou vydalo na rozhlednu Libín. Cesta byla náročná, ale stála za to! Měly jsme štěstí na počasí a odměnou byl nádherný výhled z rozhledny. Zpáteční cesta byla strmá, ale vedla krásnými cestičkami uprostřed lesa.

Lada Hromádková

Fotogalerie

Vaření a pečení 3.B

Jakmile se 3.B dozví, že pokoj 119 A je ve středu v kuchyňce, všichni hned mají jasno. Dostaneme něco dobrého na zub. Ať už to v říjnu byla dýňová polévka a dýňový koláč, v listopadu Halloweenské cupcakes, šneci na sladko, pizzičky a míša řezy v březnu nebo velikonoční beránek a čokoládový dort v dubnu, celá naše třída se vždy seběhla na chodbu a zbylo jen to, co jsme schovaly na další den.

Žákyně 3.B

Fotogalerie

Malování vajíček

Před Velikonoci jsme s paní vychovatelkou Vandlíčkovou zúčastnili barvení vajíček. Udělali jsme si krásnou výzdobu do našich pokojů. Špendlíkem jsme nanášeli vosk na vyfoukaná vajíčka do různých ornamentů a tímto si udělali krásný společně strávený večer.

Lucie Hrubcová 2.B

Ve čtvrtek 31.3 jsme měly možnost s paní vychovatelkou Eichnerovou voskem nazdobit vajíčka. Byla to moc příjemná chvíle a jsem ráda, že jsem si malování voskovou technikou oživila. Myslím si, že se nám kraslice povedly a těším se opět další rok. Děvčata z 1.A

K malování se přidala také 3.A a 2.A

Fotogalerie

 

Osetá vajíčka

V rámci výzdoby ve druhém patře jsme s děvčaty osely vajíčka a pozorovaly růst řeřichy po tři týdny. Někteří si poté snídani obohatily právě vyrostlými „vlásky“ svých pojmenovaných vajíčkových posaviček.

Fotogalerie