Ostatní akce

Advent
akce 17. 12. 2019 Kouzelně vyzdobené náměstí vonící vánoční atmosférou, punčem, svařeným vínem, perníčky - to jsou prachatické adventní podvečery! Společně si zpříjemnit čekání na Vánoce a podílet se na hudebním vystoupení přišla i Fontána. Školní pěvecký sbor se svým vánočním repertoárem, jehož poselstvím je šířit radost a sdílet lásku k bližním, se dočkal milé odezvy a podle potlesku návštěvníků se velmi líbil. Publikum ocenilo možnost vlastního aktivního zapojení a většina přihlížejících si pod taktovkou Petry Sovové společně zanotovala známé koledy. Veřejnosti byla představena i jen několik dní stará píseň Jana Hovorky „Je čas vánoční“, kterou s kytarami Elišky Neprašové a Evy Novákové doprovodil spolu se Zuzanou Novotnou na flétnu. Koncert vygradoval taktéž nově secvičenými skladbami Kyrie, Adoramus te a Gloria in excelsis Deo. Eva Nováková
Mikuláš v Portusáčku
mikulas O tom, že s čerty ze Střední pedagogické školy jsou žerty, se přesvědčily děti z dětské skupiny Portusáček ve středu 4. prosince. Tradiční mikulášská nadílka byla plná smíchu, tance a básniček. Radost měli malí i velcí, děti i pedagogové. Čertovský tanec „Bubu“ vykouzlil úsměv u každého. Děti si odnesly zážitky a dárky, budoucí učitelé nenahraditelnou zkušenost při práci s dětmi. Druhý den 5. prosince čerti spoluvytvářeli program na Velkém náměstí. Ivana Bečvářová, vyučující dramatické výchovy.
Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu
msfhr Svět umění, hudby, zpěvu nelze nemilovat… za nejkrásnější, nejsilnější, společensky nejvýznamnější, svým spojením tónů a slov nejsdílnější, osobně považuji zpěv sborový, který umožňuje mnohdy neprofesionálním zpěvákům „sáhnout si“ na umění. Setkání pěveckých sborů na Mezinárodním sborovém festivale hudebního romantismu se letos 11. - 13. října konalo již po osmnácté. Kromě sborových dílen, odborných seminářů pro sbormistry, dokumentárních výstav, aj., přichystali organizátoři soutěžní přehlídku a řadu koncertů, které proběhly nejen ve Vlachově Březí, ale také na dalších místech v regionu. Vystoupení školního sboru Fontána vedeným Mgr. Petrou Sovovou bylo součástí zahajovacího koncertu a znamenalo pro nás velkou čest. Otisk Střední pedagogické školy zesílil i vyučující Mgr. Jan Hovorka účinkující se svým Klarinetovým souborem Prachatice a Mgr. Martina Bošková Pivoňková s oceněným Šesttetem za nejlepší provedení lidové písně. Mgr. Eva Nováková.
Eva Tesařová v České filharmonii
filharmonie Hudba spojuje lidi. Tato věta přesně vystihuje projekt s názvem Společný orchestr České filharmonie a žáků ZUŠ, něhož jsem byla minulý školní rok součástí. Všechno začalo v říjnu, když mi paní učitelka oznámila, že jsem byla vybrána mezi devět hráčů druhých houslí z pěti krajů České republiky. Jakmile jsem poprvé prolistovala strany poměrně nabitého repertoáru, nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo brečet. Brahmsova Slavnostní akademická předehra se třemi béčky, dvacetistránkový Dvořákův Vodník a jeden z největších klenotů české hudby: Smetanova Vltava. Ale s vervou, odhodláním a vidinou nových zkušeností jsem se začala prokousávat všemi těmi křížky, béčky, odrážkami a spoustou not. Po první zkoušce mi bylo jasné, že všichni hrají pro radost a neřeší jednu špatnou notu sem nebo tam. S přibývajícími zkouškami se orchestr stával kompaktnějším, zvuk lepším a repertoár se téměř přiblížil originálnímu znění. Čas určený ke cvičení a pilování nejrůznějších drobných nedostatků se nám rychle krátil. Znenadání tu byl 12. červen a s ním začátek závěrečného soustředění, které se neslo ve znamení nejen hraní, ale i různých neformálních setkání, workshopů a výletů. Především pomohlo nám – mladým hudebníkům z různých koutů Česka – k vzájemnému poznání.Vyvrcholení celého více než půlročního snažení proběhlo v neděli 16. června. Slavnostnímu koncertu předcházela veřejná generální zkouška od 11 hodin, kde ještě pan dirigent Petr Altrichter „vyladil“ drobné nedostatky. Úderem 19:30 koncertní těleso čítající zhruba 80 členů nastoupilo před zcela zaplněnou Dvořákovu síň Rudolfina. Jestli hádáte, že koncert provázela tréma, strach a úzkost, jste na omylu. Bylo to přesně naopak. Samotný nástup na jeviště před zraky 600 posluchačů byl dojemný. Pocit, že každému muzikantovi sedí v publiku někdo známý, drží mu pěsti a je na něj pyšný, je k nezaplacení. Atmosféra v sále by se dala krájet. Posluchači hltali každý tah smyčce, fouknutí do klarinetu, úder paličky i dirigentovo gesto.Jen těžko lze popsat, co se Vám honí hlavou, když sedíte na místě jednoho z členů České filharmonie, podáváte si ruku s jejím šéfdirigentem, chodíte do šaten a prostor filharmoniků nebo s nimi samotnými na kávu nebo čaj. To nejde popsat. To se musí zažít. Děkuji za zážitek, který budu mít v paměti do konce života. Eva Tesařová, 3. A
Pestrý koncert v aule
fontana Všichni posluchači, kteří dorazili na čtvrtý, tedy dá se říci tradiční červnový koncert, mi jistě dají za pravdu, že tento hudebně literární večer byl výjimečný svou atmosférou i volbou a provedením prezentovaných skladeb. Zazněla žánrově pestrá díla z rozmanitých historických období a nechyběla ani tvorba autorská. Ve formě sborového zpěvu se představila „naše“ Fontána a ženský komorní sbor Maraveja, instrumentálních výstupů se zhostil například mnohokrát oceněný Klarinetový soubor Prachatice vedený Janem Hovorkou nebo precizní akordeonistka Dagmar Chalupová ze 3.A. V sólových výstupech nadchl návštěvníky pozoruhodný výkon vyučujících SPgŠ: Petry Sovové (Musica proibita-S.Gastaldon), Martiny Pivoňkové (Blue-J.Mitchell), Marie Krejsové (Ombra mai fu – G. F. Händel) a žákyně 3.A Pavlíny Bujnovské (Make you feel my love). Pomyslnou třešničku na dortu pak představoval pěvecký projev vyhlášené učitelky zpěvu Venety Marešové (Non, je ne regrette rien), jenž vynikl za klavírního doprovodu Anny Malechové, a byl po právu odměněn neutuchajícím potleskem. Je třeba také zmínit jméno vyučující SPgŠ Marcely Haspeklové, která večerem provázela a radost z produkce hudby všech účinkujících harmonicky propojila svým autorským čtením. Nezbývá než doufat, že někdy v budoucnu se opět můžeme těšit na podobný koncert a že letní přestávka přinese hudební vyhladovění Prachatičanů, jež s námi přijdou sdílet hudební zážitky v hojnějším počtu. Mgr. Eva Nováková
Předávání maturitních vysvědčení
vysvedceni Slavnostní předání maturitních vysvědčení proběhlo 31. května 2019 v aule Gymnázia Prachatice. Sál zaplnili úspěšní absolventi, hrdí rodiče a přátelé a zástupci školy. Slavnostní chvíli předávání maturitních vysvědčení zpříjemnila hudební vystoupení, ať už žáků – Simony Vacuškové a Kateřiny Čechové – a nebo pedagogického pěveckého dua Mgr. Martiny Pivoňkové a Mgr. Petry Sovové. Chvíle loučení se se středoškolským životem byly dojemné i zábavné, a to když jsme zavzpomínali na společně strávené čtyři roky. Všem absolventům přejeme mnoho štěstí a úspěchů v životě.
Koncert Cinku v aule Gymnázia Prachatice
cink Aula prachatického gymnázia se 11. 4. 2019 změnila ve velký koncertní sál. Svůj koncert zde měl soubor Cink pod vedením Mgr. Jiřího Vopálky a Klarinetový soubor Prachatice Junior. V první části celé akce zahrály Klarinety v čele s Mgr. Janem Hovorkou a některé písně v jejich doprovodu zazpívala Mgr. Petra Sovová. Ve druhé části programu vystoupil soubor Cink. Zahájil písní Aprílový koncert, která skvěle shrnula počasí, náladu a pocity z probíhajícího měsíce dubna. Následovaly písně jako Mezi horami, Husličky nebo Nejdelší vlak. Program Cinku zakončila neobyčejná píseň z ukrajinského pohraničí - Hej sokoli. Jako překvapení na závěr spojil soubor Cink a Klarinetový soubor své síly a zahráli společné písně - Zafúkané, Gorale a Včelín. Celý koncert sklidil obrovský úspěch. Jolana Rayová (2.A)
Koncert v galerii ve Vodňanech
cink Dne 4. 4. 2019 se vokálně – instrumentální soubor Cink vydal do Vodňan. V místní galerii se v příjemném dubnovém podvečeru nesly libé tóny našich písní. Do repertoáru byly zařazeny jak převzaté písně, tak autorské kousky z dílny pana profesora Vopálky. V téměř zaplněném sále byla velmi příjemná atmosféra a my, členové Cinku, jsme měli radost z vřelého potlesku a pozitivních ohlasů na naše vystoupení. Eva Tesařová (2.A)
Hudební festival Kroměříž
festival Ve dnech 25. – 27. 2. 2019 se pěvecký sbor Fontána zúčastnil již 41. ročníku celostátního Hudebního festivalu středních pedagogických škol v Kroměříži. Poslední únorové dny byly naplněné příjemnou hudbou, atmosférou a skvělým programem. V sedmi kategoriích se představili sólisté a komorní soubory, v neposlední řadě pak také pěvecké sbory. Ve všech kategoriích byla veliká konkurence, ale i tak se žáci SPgŠ Prachatice neztratili a uspěli v několika kategoriích. Prachatické kvarteto (Anna Malechová, Zuzana Novotná, Klára Jakoubková a Adéla Petroušková) obsadilo 3. místo. Kateřina Čechová svým výkonem v pop music obsadila 3. místo. Kristýna Sinová v této kategorii získala Čestné uznání. Úspěch byl také v nástrojích – 2. místo ve hře na klavír si vybojovala Veronika Pešková a v kategorii Instrumentální soubory získaly 2. místo Simona Vacušková a Victoria Pelcová. Závěrečný galakoncert, který se konal v Domě Kultury, byl pestrou přehlídkou těch nejlepších výkonů každé kategorie. Předvedlo se zde také všech 7 pěveckých sborů, které zazpívaly jednu vybranou skladbu ze svého repertoáru. Pěvecký sbor Fontána obsadil bronzové pásmo a dostal Zvláštní cenu za provedení lidové písně „Moje milá je z Rájova“. Veliké díky patří naší sbormistryni Mgr. Petře Sovové za pevné nervy a skvělé vedení, a také Mgr. Antonínovi Krejsovi, Mgr. Martině Pivoňkové a paní vychovatelce Petře Kišové, kteří nás po celé tři dny podporovali. Magdalena Talířová 4. B.
Mikuláš 4.A
mikulas Mikuláš rozdával radost a smích.Mikulášská nadílka v Portusáčku byla plná básniček, písniček i sladkostí a dobré nálady. O tu se postaraly studentky 4. ročníku dramatické specializace SPgŠ ve spolupráci s pracovníky dětské skupiny Portusáček. Mnoho odvahy potřebovaly nejmenší děti, aby si došly k Mikulášovi pro sladký dárek a pohladily anděla. Sváteční atmosféru umocnil ještě obrázek čerta, který společnými silami namalovaly a věnovaly budoucím učitelům. Sladkou tečkou mikulášského setkání byl pak medovník.Mikulášská cesta studentů pokračovala dále ulicemi Prachatic. Provázely ji rozesmáté tváře a šprýmování kolemjdoucích. Na básničku se rozpomněl šofér nákladního auta, prodavači, paní kuchařky i děti z MŠ Zahrádka, které se vracely z vycházky. Písničkou se vykoupil i ředitel školy a paní zástupkyně, vyučující praxe i vychovatelky. Letmé zastavení se s Mikulášem vykouzlilo úsměv, radost a smích. Pojďme se zastavit a dělat si nenápadné radosti i ve dny všední.PaedDr. Ivana Bečvářová, vyučující dramatické výchovy.
Cink v Českém Krumlově
cink V sobotu 23. června jsme jako už každý rok s CINKem vystupovali na Slavnostech pětilisté růže v Českém Krumlově. Poté, co jsme se sešli a přesunuli se i se všemi věcmi do místní základní umělecké školy (kde máme každý rok zázemí), jsme měli chvilku času na to, abychom se podívali do centra Krumlova, kde byly nejrůznější stánky s ručními výrobky a občerstvením, a také jsme mohli zhlédnout různá vystoupení. V ZUŠ jsme se rozehráli a rozezpívali, a pak už nás čekalo vystoupení na hlavním pódiu na náměstí Svornosti. U publika se hodinový koncert CINKu setkal s nadšením a došlo i na přídavek. Následoval historický průvod, který někdo z nás sledoval, ostatní využili volný čas k občerstvení se. Po průvodu už nás čekal druhý koncert. CINK vystoupil s kratším programem v Masné ulici, kde našel ještě nadšenější podporu od publika, než při předchozím koncertu. Zde jsme hráli dokonce dva přídavky, a kdyby to čas dovolil, hráli bychom ještě déle. Po velmi úspěšném koncertu už jsme si jen sbalili věci a spokojení a potěšení odjížděli domů. Adriana Trusíková.
Maraton sportovních her
maraton Všichni milovníci sportu napříč ročníky se sešli v průběhu středečního odpoledne v tělocvičně školy. U zahájení akce Maraton sportovních her nechyběli diváci a podporu 0. zkušebnímu ročníku vyjádřili svou aktivní účastí také kantoři Mgr. Libor Nechoďdomů a Mgr. Barbora Pavlíčková. Napínavé utkání týmu červených a zelených proběhlo ve třech kolech. V první floorballové části za povšimnutí určitě stál výkon Veroniky Novákové ze 3.A. Nejúspěšnější střelkyně zápasu potvrdila svoji kapitánskou pozici a jednoznačně zvrátila výsledek na stranu červených. Koncovky setů v odbíjené byly o poznání dramatičtější a na palubovce ukázaly svou mrštnost a um vítězky celoročního mezitřídního turnaje z 1.A tentokrát ve spolupráci s ostatními v týmu červených. Největšímu zájmu se překvapivě těšilo ringo, kdy do hry zasáhlo přes dvacet hráčů. Vítězství i napotřetí patřilo týmu červených. Podrobnějších výsledků a soupisek nasazených hráčů se můžete dočíst na nástěnce u tělocvičny. Všem děkujeme za účast a příjemně strávené odpoledne! komise TV .
Návštěva ve Štěpánčině parku
park Místo programu 24.4. na domově mládeže kvůli přijímacímu řízení nám paní učitelka Kabelová zařídila program ve Štěpánčině parku. Setkali jsme se tam s paní Silvií Janošťákovou. Ta pro nás měla nevšední program, na nějakou tu chvilku jsme si zahráli na detektivy. Ano, chápu zní to zvláštně pro studentky střední školy, ale počkejte, vše vysvětlím! Za pomoci určitých materiálů a vodítek, jsme po skupinkách měli za úkol najít v parku dva určité stromy. Že to zní jednoduše? To sotva. Někteří z nás se vcelku zapotili a opravdu jedna mozková buňka nebyla nechaná v klidu. Také jsme se poučili a ukázali jak fungovat, když budeme s dětmi pracovat v přírodě, což se nám rozhodně bude hodit do budoucna. Osobně jsem si program dost užila a rozhodně musím, říct, že i nějaká ta nová znalost přibyla do zásoby. Tímto moc děkujeme za připravený program jak paní učitelce Kabelové tak i paní Janošťákové. Karolína Bednářová 2.B.
Improvizační zápas>
dilna Muzeum České loutky a cirkusu se 25.4. v 19 hodin změnilo v improvizační zápasové pole. Na jedné straně improvizační tým Like, který přijel z gymnázia Open Gate z Babic u Prahy a na druhé Pilulky, tým který trénuje při Střední pedagogické škole v Prachaticích. Improvizační zápas se odehrával v přátelské atmosféře za velké podpory diváků, kteří navrhovali témata improvizací, hlasovali, kterému týmu se dařilo lépe, a také mohli dávat najevo svůj nesouhlas s přísnou rozhodčí házením pantoflí. Naopak pozitivní pocity dávali diváci najevo tleskaním a hlavně smíchem, kterého rozhodně nebylo m á lo. Dalsí zápas divadelní improvizace podle pravidel České improvizační ligy se bude konat v červnu, ale my už se těšíme teď!. MgA Hana Patrasová .
Soutěž v německém jazyce>
soutez Ve středu 25.4.2018 se Veronika Schusterová a Magdaléna Talířová zúčastnily 3.ročníku soutěže předčítání v německém jazyce- Jihočeský knihomol, která se uskutečnila v Goethe centru České Budějovice. Každý ze zúčastněných přečetl v německém jazyce úryvek z knihy Erebos, jejíž autorkou je Ursula Poznakovski z Rakouska- držitelka ceny za literaturu pro mládež z roku 2011. Malý prostor Goethe centra byl naplněn velkými výkony. Verča Schusterová se ve své kategorii umístila na krásném 2.místě a Magda Talířová si dramatickým projevem vybojovala 1.místo v kreativní kategorii. Členové odborné poroty soutěžícím poskytli cenné a zajímavé rady ohledně fonetiky, neverbální komunikace i rétoriky. Příjemnou rodinnou atmosféru a občerstvení připravila vedoucí centra Mgr. Lucie Trnková a Mgr. Eva Jandíková. Patří jim velké díky za tak milou péči. Skvělý zážitek nám okořenilo nádherné slunné počasí během dne. Vychovatelka Veronika Bubeníková.
Třeboň poetická>
trebon Třeboň poetická, to je název recitační přehlídky a krajského kola celostátní přehlídky přehlídky přednesu a divadla poezie Wolkrův Prostějov, kam se v sobotu 17. března vydalo také pět žákyň naší školy (Eliška Malečková, Štěpánka Tušlová, Jolana Rayová, Eva Tesařová a Barbora Wortnerová. Již od rána byly ke slyšení texty od různých autorů a recitátorů všech tří věkových kategorií. K večeru se i přes mrazivé počasí konal tzv. guerilla poetring, tj. roznášení básní po městě. Večer hrála v divadle J. K. Tyla, kde se celá přehlídka konala, kapela Nina Rosa. Druhý den jsme viděli divadlo poezie souboru DěS MAlá a VElká. Představení s tématy židovství, romské kultury, odsuzování odlišností, jinakosti a prolínání historie a současnosti nás velmi zaujalo. Program pokračoval přednesením druhých textů a diskusí s porotou, kterou tvořila trojice Jana Machalíková, Jiřina Lhotská a Aleš Vrzák. Porotci dopodrobna probrali výkony všech recitátorů, a tak se nám dostalo konstruktní kritiky, abychom se mohli v přednesu zase posunout. Myslím si, že mohu říct, že se všem prachatickým recitátorkám, pod vedením MgA. Hany Patrasové, přednes povedl. Z přehlídky jsme odjížděli s novými vědomostmi, zkušenostmi a zážitky. Již teď se můžeme těšit na příští rok. Barbora Wortnerová , Ocenění: Eliška Malečková - Čestné uznání za interpretaci textu Rozpolcený tulipán Barbora Wortnerová - Čestné uznání za interpretaci textu Relativita strachu a nepřímý postup na celostátní přehlídku Wolkrův Prostějov. Na setkání odborné rady pro umělecký přednes (11. 4.) bylo rozhodnuto, že se Barbora Wortnerová zúčastní Wolkrova Prostějova.Hana Patrasová - Postup na Wolkrův Prostějov s interpretací textu Slawomira Mrožka Fakt.
Velikonoční dílna>
dilna Již tradiční VELIKONOČNÍ DÍLNA proběhla letos nově v prostorách KreBul. Spolu s děvčaty SPgŠ si přišli uplést pomlázku či vyzkoušet některé techniky výroby kraslic i zájemci z řad veřejnosti. Děti i dospělí pod vedením lektorek J. a B. Pavlíčkových a M. Pártlové pletli, malovali, vrtali, drátkem oplétali či stuhami zdobili vyfouknutá i polystyrenová vajíčka. Inspiraci nabízely vystavené exponáty a podněcovaly tak vlastní tvůrčí invenci. Společně strávené odpoledne přineslo nejen výsledné produkty, ale především jarní pohodu a radost z tvoření. Mgr. Jana Pavlíčková.
Výstava pedagogů školy >
hoso Doteky – výstava prací pedagogů SPgŠ. Tým pedagogických pracovníků SPgŠ Prachatice se ve svém volném čase věnuje tvůrčím aktivitám i v jiných oborech, než je jejich aprobace. Letos poprvé se téměř dvacítka z nich představila se svými dalšími dovednostmi široké veřejnosti. K vidění jsou obrazy, fotografie, fotoobrazy, texty a textové koláže, paličkovaná krajka, šité i háčkované modely a doplňky, šperky, hudební nástroje, loutky, metodické publikace… Vernisáž zpestřili hudební soubor Cink pod vedením Mgr. J. Vopálky a umělecký přednes Mgr. M. Haspeklové. Výstava potrvá v prostorách KreBul, Zlatá stezka 145 do 20. dubna. Srdečně zveme k návštěvě. Mgr. Jana Pavlíčková.
Koncert v kostele >
hoso Čtyřicet let slaví každý člověk jenom jednou. 5. dubna 2018 se konal krásný koncert, na kterém se prachatické veřejnosti představil skvělý pěvecký soubor SPgŠ Fontána, který vede Petra Sovová, Klarinetový soubor Prachatice a Klarinetový soubor Junior se svými členy Petrem Chalupským, Tomášem Janouškem, Jiřím Peckou, Tomášem Mayerem a Janem Antelem. Jako další hosté se představili: Martina Pivoňková, Drahoslava Satorová, Marcela Haspeklová, Vítek Neužil a Simona Vacušková. Všichni účinkující předali během tohoto koncertu vše krásné, co mohou svým uměním a lidskostí poslat prostřednictvím svých nástrojů a lidských hlasů. Neopakovatelný zážitek, a tak trochu i sen, se stal nádhernou realitou, kterou samozřejmě ocenili především posluchači a návštěvníci tohoto koncertu. Hudba a zpěv se linuly krásnými klenbami kostela sv. Jakuba v Prachaticích a jistě potěšily zcela zaplněné prostory tohoto místa, z něhož dýchají staletí a úcta k lidské vzájemnosti a pokoře. Jsem velice rád a šťasten, že jsem dostal od tolika svých spolupracovníků a přátel tento krásný dárek ke svým čtyřicátým narozeninám. Chtěl bych touto cestou velice poděkovat všem účinkujícím a také studentkám SPgŠ Prachatice, které věnovaly svůj čas nacvičování pestrého programu i s překvapeními, která mne upřímně dojala. Říká se, že svůj stín nepřekročíš. V tomto případě si dovolím říci, že budeme všichni vždy velice rádi tento stín zdolávat a stále hudbou těšit své posluchače. To je totiž hlavním smyslem muzikanství. Takže příště zase někdy někde. Kupříkladu při nějaké podobné příležitosti. Mgr.Jan Hovorka.
Improvizační zápas
zápas Na nevelkém jevišti sálu Muzea české loutky a cirkusu bylo po setmění 27. března rušno. Konal se tu totiž letos již druhý zápas v divadelní improvizaci. Klání dvou týmů připomínající formou a pravidly malé hokejové utkání přišlo sledovat přes pět desítek natěšených fanoušků a prostory praskaly ve švech. Ve světle reflektorů za tónů kytarového doprovodu Sabiny Volfové vytvářeli krátké hrané příběhy na divácká témata trénovaní hráči domácího týmu PILULKY (Prachatický interaktivní lehce ulítlý klub improvizace) Míš a B&iacu te;lková, Štěpánka Tušlová, Víťa Kovář a Bára Wortnerová. Roli soupeře a neméně vtipný protějšek ztvárnili členové brněnské skupiny Meandry. Boj o to, kdo svým uměním improvizace zaujme a získá více diváckých hlasů a úsměvů, byl toho večera méně důležitý než společnými silami vytvořit zábavu pro všechny, včetně aktérů (v rolích pomocných rozhodčích se poprvé objevily žákyně prvního ročníku Barča Kalousková a Eliška Dvořáková, hráče rozpohybovala a rozehřála při veřejné rozcvičce už tradičně trenérka Mgr. Eva Nováková). Napětí, intenzivní prožitky a aktivní roli diváků podpořila svým vystoupením v roli nekompromisní rozhodčí MgA. Hana Patrasová, která neváhala žádat přihlížející o další podněty a nápady pro právě vznikající skeče, vypůjčila si (a vrátila?) několik inspirativních předmětů a některé méně bojácné vyzvala přímo na scénu. V průběhu show se hosté dozvěděli o užitečnosti nadměrných pláštěnek, vyslechli chvalozpěv dvou dam na pana Antonína „Nevinného“, otce sličné a okouzlující konferenciérky Karolíny Kubešové, stejně tak zhlédli velmi netradiční projekci živých obrazů na téma Chrlící sopka a celý večer byl zakončen společnou opileckou písn& iacute; o potápěčích. PILULKOVSKÉ improzápasy ale pokračují dál a to v měsíci dubnu (chystáme se přivítat Improtým Like ze střední školy Open Gate). Pokud máte velkou fantazii, pro strach uděláno a rádi se (vy)smějete ostatním, zavítejte na aprílový zápas i Vy!
Beseda o evropské unii
beseda Ve dnech 19.-21.března 2018 navštívil Českou republiku zástupce Evropské komise Evropské unie pan Martin Páv z Bruselu. S žáky 3. ročníků naší školy absolvoval 20. března besedu s tématikou Evropské unie, mezinárodní spolupráce a rozvojové pomoci. Žáci se seznámili s významnými daty v historii evropské integrace, s hospodářskou a sociální solidaritou a evropským modelem společnosti. Diskutovali o migraci a podmínkách přijetí uprchlíků, zajímala je problematika mezinárodní rozvojové pomoci, pohled Evropy na současnou politickou situaci v ČR i vztahy států v rámci EU. Zajímavé pro všechny zúčastněné byly i odpovědi na otázky související se vzděláváním, byly představeny i možnosti vzdělávání v dalších evropských zemích. Tématika besedy tak byla zajímavá i pro studenty, kteří si přejí studovat či pracovat v zahraničí. Setkání a beseda s euroúředníkem představovaly pro všechny zúčastněné jednu z možností, jak se seznámit s významnými projekty podpořenými z fondů EU v České republice, s Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání, tedy seznámit se především s tím, jak dalece ovlivňuje Evropská unie náš každodenní život.Žáci a učitelé hodnotili především přehlednost, srozumitelnost a přístupnost informací i formu předkládaných materiálů určených právě jejich věkové kategorii. Rádi se s panem Martinem Pávem v budoucnu opět setkáme. Mgr. Jitka Hyrmanová.
Třída 3.B na Dřípatce>
dripatka Jedno z témat biologie ve třetím ročníku je ekologie, a tak se naše třída 3.B vydala do ekologického centra CEV Dřípatka zde v Prachaticích. Předmětem naší návštěvy bylo seznámení se s problematikou třídění, recyklace a následné využití nově vzniklého produktu. Piktogramy, které jsme měli možnost poznat, některé z nás natolik oslovily (např. Fair trade), že odteď budou více zkoumat, zda-li daný produkt vznikal za férových podmínek bez porušování lidských práv. Téma „Člověče (ne)kup to, aneb co je doma to se počítá“ skrývá více, než by se mohlo na první pohled zdát. Samozřejmě nemohla chybět ani praktická část a tak si každý z nás ze starých novin, vyrobil ručně dělaný papír, který si odnesl domů. PS: Někteří z nás překonali svůj strach a pochovali si užovku Žofku, strašilku či pakobylku. Michal Lang.
Improvizační zápas>
pilulky Bránice diváků nebyly ušetřeny. V Muzeu české loutky a cirkusu dne 22.1. došlo k velkému střetu týmu maturantů a jejich mladších kolegů v rámci improvizačního zápasu. V rozličných hraných, zpívaných i vyprávěných kategoriích (polovina času, prskavka, pyramida, dabovaný teleshopping a dalších) vznikly na neotřelá divácká témata krátké improvizace například o zavalení v lavině, získání maturitního vysvědčení, strachu z pavouků, moderní době... Za služebně starší, ostřílené veterány improvizačních jevišť vystoupili Víťa Kovář, Kristýna Podsedníková, Nikola Filipová a Tereza Gondeková. Proti nim jako zástupci mladých, dravých a nadějných kolegů hrály Štěpánka Tušlová, Barbora Wortnerová, Michaela Blažková a Michaela Bílková. A kdo zvítězil? Společně vytvořené, na místě vznikající příběhy obou týmů Pilulek nabídly vtipné situace a byly divácky oceněny úsměvy, potleskem a shodným počtem bodů. Spokojeni tak mohli být všichni aktéři. Na dodržování pravidel a pískání faulů podle České improvizační ligy dohlédla ostrá a velevtipná hlavní rozhodčí a zároveň vedoucí týmu Hana Patras ov&aacut e;, jíž ve své konferenciérské premiéře sekundovala milá a pohotová Barbora Pavlíčková. Kořením večera byl kytarový doprovod Sabiny Volfové. Na další improvizační dobrodružství Pilulek (Prachatický interaktivní lehce ulítlý klub improvizace) v nových kategoriích jste zváni ve druhém pololetí školního roku. Jste-li nadšení a plni energie, můžete si improvizování přijít i vyzkoušet na některý z pondělních tréninků (od 16.15 v klubu DV). Mgr. Eva Nováková.
Třída 4.C na ZŠ Národní>
Dilna Ve středu 6.12. se třída 4. C v rámci praxe zapojila na ZŠ Národní do akce Vánoční dělání. Naši žáci byli rozděleni do jednotlivých tříd 1. a 2. stupně ZŠ, kde byli velkou posilou třídních učitelů při pomoci a dohledu nad výrobou nejrozličnějších dárečků, dekorací a jiných předmětů s vánoční tématikou. Děti se opravdu snažily, a tak se na konci dopoledne mohly pochlubit vlastnoručně vyrobenými věnci, svícny, stromečky a dalšími drobnostmi, které budou prodávat na školním vánočním trhu 13. prosince. Mgr. Marie Vopálková.
Koncert Fontány na Hluboké
Fontána Středa 15. 11. 2017. Další z letošních podzimních dnů si prožil svůj soumrak a přivítal se s přicházející nocí. V 19 hodin se skrze klenbu kostela Sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou s hvězdami schovanými za mraky přivítala také prachatická Fontána. Tři desítky děvčat pěveckého sboru rozestoupených v prostoru chrámu do čtyř světových stran zahájilo svůj koncert kánonem Gloria. Postupné přidávání se jednotlivých hlasových sekcí mělo dramatický účinek. Piano postupně sílilo v mocné forte a zvuk se linul z jednoho rohu do druhého. Posluchač byl tak přímo ve středu dění. Do tmy pak zazněl krátký text jako úvod k písni Buď pozdraveno, světlo. V závěru skladby se děvčata přesunula před oltář. Za zpěvu bylo ze světýlek vytvořeno v houslovém klíči písmeno „F“. Poté se v kostele pomalu rozsvítilo. Následující program byl rozdělen do tří částí. V první sérii se představil sbor s pěti skladbami v různých jazycích. Nechyběla mezi nimi ani latina a angličtina. Posluchač si však mohl vychutnat i tradiční africký tradicionál. Střední část programu byla zahájena i ukončena čtením úryvků z knihy Šumava domovem v podání Marcely Haspeklové. Hudebně se pak představily v sólových skladbách sbormistryně Petra Sovová s klavírním doprovodem Anny Malechové a Martina Pivoňková s písněmi Žalm 8 a Modlitba. O poslední část programu se opět postaral celý pěvecký sbor. Zazněla např. skladba Ave crux v úpravě Mikoláše Troupa nebo Andělé moji od Jaromíra Nohavici v úpravě P. Sovové. Atmosféra koncertu i výkon všech protagonistů byl úžasný, o čemž svědčil závěrečný potlesk obecenstva vstoje. Myslím, že můžeme a máme být na co pyšní. Poděkování patří všem účinkujícím a především pak Otci Tomasi van Zavrelovi, který Fontáně koncert v hlubockém kostele umožnil. Koncertu byl přítomen také starosta Hluboké nad Vltavou, pan senátor Tomáš Jirsa. I jemu tedy patří touto cestou dík. Mgr. Marcela Haspeklová .
Šesttet ve Vodňanech>
Sesttet Komorní pěvecký soubor ŠESTTET pod vedením Mgr. Pivoňkové v neděli 15. 10. 2017 vystoupil v Městské galerii ve Vodňanech u příležitosti výstavy obrazů zakladatele galerie dr. Blahomíra Žahoura. Se svým pestrým repertoárem soubor doslova okouzlil všechny posluchače a byl oceněn dlouhým a vřelým potleskem a též vynucením přídavku. Všem členkám v sestavě Aneta Zemanová, Tereza Gondeková, Karolína Kubešová, Klára Kučerová, Sabina Volfová a Magdalena Votíková děkujeme za skvělou reprezentaci školy! Mgr. Martina Pivoňková.
Studentské volby
Volby SPgŠ Prachatice se zapojila do celostátního projektu Studentské parlamentní volby 2017 pod záštitou společnosti Jeden svět na školách. Studentské volby probíhaly na celkem 281 středních školách, ve kterých žáci a studenti odevzdali celkem 40 068 platných hlasovacích lístků. Ve dnech 3. a 4. 10. 2017 si mohli žáci starší 15 let vyzkoušet, jakým způsobem volby probíhají, zjistili, jak vypadá volební kandidátka nebo jaké povinnosti má volební komise. Volbám samotným předcházely pečlivé přípravy (zařízení volební místnosti, zajištění seznamu voličů atp.) a v rámci hodin OV se žáci seznamovali se systémem voleb i konkrétními politickými subjekty, které reálně kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V těchto „demo“ volbách přišlo u nás ve škole k volební urně celkem 163 žáků, pouze 9 volebních lístků bylo neplatných a počet platných hlasů tedy činil 154. Volební účast byla vyšší než republikový průměr – 63% žáků naší školy oproti 51% účasti v rámci ČR. Nejzodpovědnější třídou byla 4. B se 100% volební účastí. Výsledky voleb na naší škole odpovídají celkovým výsledkům voleb. Na prvním místě se umístila Pirátská strana, která získala celkem 70 hlasů, na druhém místě skončilo hnutí ANO 2011 (17 hlasů) a o třetí místo se dělila TOP 09 s SPD Tomia Okamury (po 10 hlasech). Volby byly zajímavou zkušeností pro všechny budoucí voliče a již nyní plánujeme studentské volby prezidentské. Za plynulý průběh voleb a hojnou volební účast děkuje organizátorka Mgr. Barbora Pavlíčková.
Pilulky v Plzni
Pilulky V bývalé odjezdové hale nádraží Plzeň Jižní předměstí byste na vlak čekali marně. Nově zrekonstruovaný objekt nazvaný Moving Station se stal od r. 2001 scénou pro nezávislé umělecké projekty a ve směru současných trendů zde pravidelně vystupují zkušení herci a nadšení improvizátoři spolku Kř.e.n.i. a také dospělácký tým KŘIK. Pozvání k poměření sil v podobě improvizačního zápasu přijal 26.9. i mladý neklidný tým prachatických P.I.L.U.L.E.K. Po překonaném šoku hostujícího týmu z velkého a hlavně zcela vyprodaného hlediště si aktéři společně užili divadelní zábavu bez scé ná ;ře, plnou neočekávaných hraných i zpívaných příběhů vznikajících na vybraná divácká témata. Tím ale úloha diváků nekončila, byli to právě oni, kdo pomocí hlasování rozhodl o výsledku duelu. Podle hlasitých reakcí nejvíce celek SPgŠ zabodoval a pobavil výstup Nikoly Filipové v roli řidiče autobusu, adorační píseň dámě z publika v podání Vítka Kováře nebo ztvárnění mimozemšťana Michaelou Bílovou v kategorii žánry. Nejpohotovější reakce na hru soupeře projevily Barbora Wortnerová a Kristýna Podsedníková, které měly na svědomí mnoho pohotových a vtipných odpovědí. V konečném součtu bodů se Pilulkám zv&i acute;tč zit nepodařilo, přesto si vysloužili bouřlivý potlesk. Humornou tečkou zápasu bylo nesouhlasné házení připravených papučí na hlavní sudí MgA. Hanu Patrasovou, kde nepřízeň diváků byla hraná stejně jako její přísné verdikty. Mgr. Eva Nováková
Atletický pohár v Táboře
Atletika Dne 26. 9. 2017 se v Táboře uskutečnilo krajské kolo Středoškolského atletického poháru. Obhajovat loňské třetí místo se vypravilo 11 děvčat napříč všemi čtyřmi ročníky. Na start běhu na 60 m se postavila Eichlerová J., Jiráková V. a Halounová M., která celkově zvítězila časem 8,37 s. V té samé době probíhal závod ve skoku vysokém, kde nás reprezentovala Eichlerová J., Musilová K. a Talířová M., která si skočila pro svůj osobní rekord výkonem 148 cm. Mezi svými skoky musela absolvovat ještě běh na 800 m, kde skončila celkově druhá a to jí určitě ubralo síly do dalších pokusů na skoku vysokém. Na trať běhu 800 m se postavila také Kubešová K. a Beerová L.. Po tomto běhu ke svému závodu nastoupila děvčata na skok daleký a to Jiráková V., Halounová M. a Kalinová V.. Ta si skočila první skok a musela zakleknout do bloků na závod v běhu na 200 m, spolu s ní zde závodila také Musilová K. a Drazdíková M.. Předposlední disciplínou byl vrh koulí, kde pro naši školu získaly body Kolářová T., Drazdíková M. a Votíková M.. Po této disciplíně jsme už věděli, že jsme na průběžném 2.místě, ale čekala nás ještě poslední disciplína, a tou byla štafeta. Děvčata Kalinová V., Halounová M., Musilová K. a Talířová M. běžela fantasticky. Už od prvních metrů byla naše štafeta ve vedení a toto vedení si děvčata udržela až do cíle. Celkové 2. místo a pohár pro družstvo děvčat bylo zaslouženou odměnou za vynikající výkony, které děvčata na stadionu zanechala. Gratulujeme. Mgr. Eva Srchová.
Cink v Borotíně
Cink První letošní vystoupení školního souboru CINK se uskutečnilo již 9. září a to přímo na slavnosti Dožínek na statku v Borotíně. Mimo dvojkoncertu CINKu zde proběhl také slavnostní dožínkový průvod, ukázka vázání povřísel a stavění panáků ze slámy,.. CINKačky naslouchaly besedě s pamětníky o žních a vyprávění pohádky kouzelné babičky s kolovrátkem. Viděly jsme stloukání másla, stříhání ovcí nebo spřádání vlny. K tomu všemu jsme se ještě dobře najedly a prosvětlily krásný den svým hraním a zpěvem. Obě vystoupení se perfektně vydařila a publikum několika generací bylo naprosto nadšeno. Zařadily jsme písně z dílny vedoucího souboru pana učitele Vopálky a také samozřejmě naše tradiční, jako třeba Hrušku a Včelín od Čechomoru, které měly samozřejmě veliký úspěch. Atmosféra byla moc příjemná a tak jsme společně strávily jeden krásný společný den plný zábavy, jídla a dobré nálady. Tak třeba příště naviděnou i s Vámi! Karolina Kubešová 4.B.
Fontána na Gymnáziu Prachatice
Fontána Prachatice 22. 6. 2017- V aule prachatického Gymnázia připravili žáci střední pedagogické školy, svěřenci Venety Marešové a hosté nevšední hudební, pěvecký a recitační zážitek. Pestrý program koncertu byl sestaven od lidových písní přes písně moderní až po známé skladby vážné hudby. O první minuty slavnostního podvečera se úvodním slovem postarala sama organizátorka Petra Kůsová, která ví, jak naladit publikum a zajistit správnou atmosféru. Poté se sál zaplnil libozvučnými tóny komorního souboru Maraveja vedený novou sbormistryní Stanislavou Machovcovou. Diváci si vychutnali klavírní přednes Claire de Lune absolventky SPgŠ Lucie Mrázové, sametový hlas pěvce Pavla Krátkého, Sonátu J. CH. Schulze v podání sehraného dua příčných fléten Kateřiny Weissové a Simony Vacuškové a o chvíli později S. Vacušková vystoupila i jako recitátorka autorského textu od nyní již bývalého žáka Matěje Miškovského. Netrpělivě očekávaný rozverný Šesttet Maritny Pivoňkové zazpíval například lidovou píseň Ha ty svatyj Vavřenečku v úpravě Františka Jančíka. Na akci nechyběla ani mladá akordeonistka Dagmar Chalupová, která Idiarenou a Písní krokodýla Geni všechny nabila pozitivní energií a okouzlila svým talentem. Největší pozornosti a přízně publika se ovšem dočkal pěvecký sbor Fontána, který skladbou Let the sunshine z muzikálu Hair přivedl diváky doslova do varu. Závěr koncertu patřil triu Gabriela Fatková, Marcela Haspeklová a Petra Kůsová, které bulharskou písní dojemně vyjádřily poděkování, a vzdaly hold odvedené práci V. Marešové pocházející z bulharské Sofie. To, že jedna melodie může říci více než tisíc slov a být zdrojem vynikající zábavy, ukázali hudebníci všem zúčastněným a doufáme, že tento koncert napevno zakotví v kalendáři předprázdninových kulturních akcí. Mgr. Eva Nováková.
Cink v Českém Krumlově
Cink Cink v Českém Krumlově - 17.6. Nepopsatelný zážitek, který se každým rokem opakuje. Krásné okouzlující město a úžasná atmosféra jak v celém našem souboru, tak na slavnostech, které vše zkrášlují. Díky tomu i náš hudební soubor Cink vždy skvěle vystoupí a má ohromné ohlasy a to i od cizích lidí, kteří tuto hudbu slyší poprvé. Letos jsme měli opět dvě vystoupení. Jedno na Náměstí Svornosti a druhé na nádvoří Hotelu Růže. Na náměstí jsme ovšem museli nazvučit všechny nástroje a také naše zpěvačky. Vše se povedlo na výbornou a už jsme jen „prodávali“ publiku, co všechno umíme. Z publika se po skončení každé písničky ozval velký aplaus, který s každou písní gradoval. Na nádvoří nás dokonce přišli podpořit naši tři noví příznivci, kterým jsme se zalíbili už na náměstí, a tak si nemohli naše druhé vystoupení nechat ujít. Dokonce jsme od nich dostali i květinu, kterou jen potvrdili, jak moc se jim vystoupení líbilo. A musím zmínit i jednu zvláštní pochvalu. Byla od paní z cizí země, která na mě mluvila anglicky. Říkala, že se jí naše vystoupení velmi líbilo a že by si od nás ráda zakoupila i CD nahrávku. Bohužel jsem jí nemohla vyhovět, protože CD nahrávku jsme u sebe nikdo neměl. Takže se už všichni těšíme na příští rok, až všem budeme moct ukázat, jak se hraje u nás v Prachaticích. Aneta Zemanová - 3.B.
Pojď si vybrat
Pojď si vybrat Ve dnech 5.6. - 6.6. 2017 se v areálu sportovního stadionu Prachatice uskutečnila sportovní akce "Pojď si vybrat, co Tě baví", při jejíž realizaci pomáhaly i studentky SPgŠ Prachatice. Děti se základních škol v Prachaticích a okolí si mohly vyzkoušet různé sportovní disciplíny jako např. tenis, fotbal, stolní tenis, hokejbal, judo, atletiku, cross fit nebo veslování a u některých se také podívat, jak tyto aktivity provádějí ti, kteří se jim věnují více. Na děti čekaly také slavné osobnosti. U některých aktivit se mohli s jednou z nich seznámit. Fotbal si mohli zahrát s Antonínem Panenkou nebo Karolem Dobiášem. Na atletice na ně čekali Imrich Bugár, Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová. Judo si děti mohly vyzkoušet s Pavlem Petřikovem, účastníkem olympijských her v Riu 2016. Veslování na trenažérech obohatila přítomnost Václava Chalupy a Mirky Topinkové. Oba dva dny bylo krásné počasí, takže i aktivity prováděné venku se vydařily. Děti se moc rády zapojovaly do všech aktivit, které jim byly nabídnuty a odnášely si náborové papíry. Myslím si, že po této akci stoupne účast dětí na zájmových aktivitách. Lucie Klarnerová - třída 3.A . Prachatický deník/foto/Vladimír Klíma
Biologická exkurze
Exkurze Dne 9.6. s námi paní učitelka vyrazila na výlet "na prasátka" na Feferský vrch. Ráno jsme se sešli nahoře na Domově mládeže. Čekání na pozdní příchod dojíždějících jsme si zkracovali učením dějepisu, který nás vlastě doprovázel celou vycházku. Za to samozřejmě děkujeme panu učiteli Sladovi. Když tedy všichni dorazili, vydali jsme se do velkého kopce, které jsou tady v Prachaticích opravdu nevídané! A tak jsme si trošku zaskuhrali. Pak se ale vše zlepšilo, když jsme nějak dokráčeli k ohradě, kde se dalo už na první pohled poznat, že jsme na onom místě. Přešli jsme kládu a hned nás tam uvítalo několik divokých prasat. Paní učitelka vytáhla z kabelky několik suchých rohlíků a zásobovala tím celou třídu. Prasátka se nadlábla a my jsme se vydali dál k ovečkám. "Vyberte si cestu - cesta pro dámičky a nebo pro ty druhý?" zahlásila paní učitelka a my jsme samozřejmě volili druhou možnost. Trocha kopřiv a bahníčka nás přece nezabije. Na této cestě jsme spatřili daňka s pronikavýma očima a hladovým žaludkem. Jistěže od Práškové dostal několik rohlíků, trsů trávy a milá pohlazení. A tak jsme odcházeli se spokojeným výrazem v obličeji. Byl to moc pěkný výlet. A děkujeme paní učitelce Kabelové za zpestření hodin biologie. Za celou 2.B - Ivana Prášková .
Dřípatka
Dřípatka V úterý 25.4. třída 3.C navštívila ekologické centrum Dřípatka. Po přivítání nás paní Ing. Hana Paclíková zavedla do první místnosti, kde jsme si mohli všimnout mnoha druhů vystavených nerostů a hornin nebo obrazů s rostlinami. V úvodu jsme se dozvěděli něco o recyklování. Povídali jsme si o jednotlivých pojmech, které k recyklování patří, např.: piktogramy, znovupoužití, separace (třídění), dotřiďování, skládka, komunální odpad a další.Další částí našeho programu byla výroba papíru. S tou nám pomáhala paní Ing. Silvie Janošťáková. Na stolech jsme měli připravené tácy, na kterých ležela síta, misky a houbičky. V lavoru byla připravená teplá voda s rozmočeným již použitým papírem. Tam jsme postupně chodili a nabírali si papír pomocí sít. Dále jsme na síta položili kusy látky a pomocí válečku a houbičky jsme vymačkávali přebytečnou vodu. Po dostatečném usušení jsme odkryli látku, otočili síto s papírem směrem dolů a sundali i síto. Do předem připravených novin jsme vložili papír, nechali na stolech a vrátili jsme se zpět za paní Paclíkovou do vedlejší místnosti. Ve třetí části programu jsme se naučili piktogramy týkající se recyklování (obrázky, které nás o něčem informují). Rozdělili jsme se do dvou skupin, dostali jsme obrázky s názvy a naším úkolem bylo je k sobě správně přiřadit. Samozřejmě jsme si je po přiřazení ještě více vysvětlili a na zapamatování nám pomohla hra, kde jsme mezi sebou soutěžili. Naším úkolem bylo, co nejrychleji stoupnout na obrázek, který odpovídá přečtenému názvu jedním ze členů skupin. Po hře jsme se ještě dívali na různé piktogramy na obalech. Naší poslední aktivitou bylo přiřazování druhů odpadků k počtu roků, za jak dlouho se daný odpad rozloží.Po skončení jsme si vyrobené papíry vzali domů a nechali dostatečně uschnout. Celý program byl velmi naučný a zajímavý. Za třídu napsala Hrbková Anna.
Praxe 3.A v MŠ Česká
Praxe V průběhu čtyř měsíců třída 3.A vykonávala souvislé praxe v prachatických MŠ. Paní učitelky k nám byly velice vstřícné, vždy jsme se mohly spolehnout na jejich podporu a odbornou radu. S dětmi jsme prožily mnoho hezkých, zábavných i náročných chvil, ale to už k profesi paní učitelek MŠ patří. Zjistily jsme, jestli bychom tuto práci chtěly v budoucnu skutečně vykonávat a také, která věková kategorie dětí je pro nás nejvhodnější. Zkušenosti, které jsme během této čtyřměsíční praxe získaly, můžeme nyní zužitkovat na odborné pedagogické praxi v místě bydliště. Na závěr bychom chtěly poděkovat paní ředitelce a všem paní učitelkám, které se na naší praxi podílely. 3.A.
Poéma 2017
Poéma Pravidelně v říjnu probíhá v Muzeu loutky.školní kolo Pedagogické poemy. Účastní se žáci téměř všech tříd v kategorii přednes, předčítání a improvizace. Odborná komise hodnotí výkony soutěžících, ti nejlepší se pak připravují na celostátní kolo této recitační přehlídky. Komise udělila i další čestná uznání za přesvědčivý přednes, za výběr textu a za energický projev a výstavbu textu. Mgr. Jana Pavlíčková
Bobování
Bobování Sněhová nadílka vylákala žáky 4. B k zimním radovánkám. Při bobování, koulování nebo jenom válení ve sněhu zapomněli na chvíli na všední starosti. Mgr. Jana Pavlíčková
Velikonoční dílna ve škole
Akademie V rámci tvůrčí dílny se zájemci z řad žáků i veřejnosti mohli věnovat různým aktivitám a naučit se plést pomlázku či různými technikami ozdobit vajíčka. Svou zručnost prokázali při vrtání a malování kraslic, vyzkoušeli zdobení drátkem a barevnými stuhami. Celé rozverné odpoledne provázela příjemná předvelikonoční atmosféra. Mgr. Jana Pavlíčková .
Zájezd do lázní Badfüssing
Badfussing S ukončením prvního pololetí již tradičně pořádá Mgr. Jana Pavlíčková pro žáky a učitele naší školy relaxační pobyt v bavorských lázních Bad Füßing. Necháváme se hýčkat bublinkami teplých minerálních pramenů ve 3000 m² plochy venkovních i vnitřních bazénů, vyháníme nemoci párou a infra zářením, projdeme i důkladnou masáží, ti odvážnější střídají i horký (40°C) a studený (18°C) bazén. Romantiku venkovního koupání pod hvězdami umocnilo zasněžené okolí.
Drakiáda a táborák na DM
Drakiada Pošmourné podzimní dny si zpestřili žáci a žákyně 4. B spolu s třídní učitelkou a vychovatelkou při společné akci. Vybaveni koupenými i vlastnoručně vyrobenými draky vyrazili na louku za Prachaticemi. Mnozí se snažili nejprve oživit dovednosti z dětství, posléze každý úspěšný vzlet provázelo nefalšované nadšení. Příjemně strávené odpoledne jsme završili u táboráku s kytarou a opečenými dobrotami. Mgr. Jana Pavlíčková
Akademie
Akademie Školní akademie pro žáky a pro rodiče se uskutečnila 28.4. 2017 ve 14:30 v Národním domě. Po ukončení akademie proběhly konzultace o prospěchu a chování žáků.
Dřípatka
Dřípatka 3.A Naše třída 3.A se v úterý 18.4. vydala na čtyřhodinový naučný program o ekologii na Dřípatce. Poznávaly jsme kouzlo výroby domácího papíru, kvalitu samotného papíru a recyklovatelné zdroje. Dále jsme si také ověřily své znalosti o době rozkladu nejrůznějších materiálů a poznání ekologických piktogramů. Jako třešničku na dortu jsme si mohly pohladit hada a vyzkoušet takzvanou "noru", kde jsme v absolutní tmě (pouze podle doteku a hlasového navádění) prolézaly malým tunelem. Celkově se nám návštěva Dřípatky velice líbila a rády se tam zase někdy podíváme. Karolína Vanišová a 3.A
Praktická zkouška z dramatické výchovy - 4.A - 2017
Praktická maturita Praktické maturitní zkoušky z dramatické výchovy proběhly dne 20.4. v klubech dramatické výchovy a v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích. Byly doslova přehlídkou zajímavých příběhů o cestování do reálných zemí světa i virtuální reality, do krajiny snů, módních návrhářů či televizních reportérů. Navštívili jsme jejich prostřednictvím také svět sociálních sítí či starou půdu, která ukrývala historické předměty. Hovořily k nám jazykem našich předků. Svět sociálních sítí a lidských závislostí skrýval také mnohá tajemství. Děti z prachatické MŠ Zahrádka rozveselovaly smutného klauna a učily se poznávat barvy. Žáci ZŠ Vodňanská v Prachaticích zase poznávali živly v "pomyslné" škole kouzel. Počáteční strach maturantů se rychle rozplynul díky tvořivé atmosféře pracovních skupin. Výsledkem byly pak zdařilé praktické výstupy budoucích učitelek. PaedDr. Ivana Bečvářová, předseda předmětové komise dramatické výchovy.
Pilulky v Muzeu loutky
Pilulky Trochu hokej, trochu divadlo, improvizace na divácká témata, zábavu, humor, ...to vše sliboval a také vyplnil plakát improvizačního zápasu. 29. března ve večerních hodinách excelovali na scéně Muzea české loutky a cirkusu domácí PILULKY (Prachatický Interaktivní Lehce ULítlý Klub Improvizace) a plzenští hosté KŘENI (Křižíkovi Enormně Nabušení Improvizátoři). Za vydatné podpory z hlediště a živého kytarového doprovodu S. Volfové vznikaly přímo před očima příběhy a skeče, které byly tou pravou improvizační show. Pětici našich sympatických hráčů, připravených zahrát cokoliv podle diváckého př ání na hranici absurdnosti, tvořili B.Wortnerová, N.Filipová, K.Podsedníková, K.Kubešová a V.Kovář, večerem vtipně provázela vedoucí souboru MgA. H. Patrasová. Kdo povedený souboj sehraný podle pravidel České improvizační ligy neviděl, netruchlete! Již teď se chystá další a to v termínu červen 2017. Těm, co přišli, děkujeme. Mgr. Eva Nováková
Koncert Cinku ve Vodňanech
Cink Dne 30.3. vystoupil hudební soubor Cink v Městské galerii Vodňany. Při interpretacích v duchu lidové, rytířské i folkové hudby vládla příjemná atmosféra a žádná židle v sále nezůstala neobsazená. Zazněly zde písně, které byly v programovém uspořádání repertoáru pro všechny návštěvníky novinkou. Odměnou nám byl obrovský potlesk a přívětivé pochvaly obecenstva po představení, před odjezdem do Prachatic. Z bezprostředních ohlasů jsme měli velkou radost a budeme se těšit na další setkání. Kristýna Sinová, hudební soubor Cink
Flórbal Jindřichův Hradec
Florbal Dne 23. 3. 2017 vyrazil školní florbalový tým ve složení kapitánka Veronika Nováková, útočnice Barbora Hosenseidlová, Tereza Kolářová, Veronika Kalinová, Denisa Šandová, obránkyně Pavlína Doležalová, Kateřina Wolfová, Magdaléna Votíková , Magdaléna Talířová, Martina Spurná, Barbora Votápková, brankářky Veronika Šimáková a Adéla Iňová a za doprovodu paní profesorky Evy Srchové do Jindřichova Hradce na krajské kolo. Ze začátku to nevypadalo zrovna slibně, ale pod zkušeným vedením kapitánky jsme se vzepřely soupeřům a domů přivezly 3. místo. Doufáme, že příští rok budeme ještě lepší a že nám budete fandit. Denisa Šandová 2.B.
Jarní koncert
Jaro V úterý 21. března proběhl ve sklepích prachatické Staré radnice Jarní koncert nazvaný Vítání jara. Koncert uspořádal odbor kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu spolu se smíšeným pěveckým sborem Česká píseň. Hostem koncertu byl dívčí pěvecký sbor ze SPgŠ Fontána. Koncert byl velmi vydařený a na závěr čekalo posluchače nemalé překvapení. Oba sbory zazpívaly společně tři skladby. Výsledek byl famózní. Budeme rádi, když se podobná akce brzy zopakuje. Mgr. Petra Kůsová
Exkurze do Štrasburku
Štrasburk Po týdnech náročných příprav se 19 zástupců třídy 2. B vypravilo na dvoudenní návštěvu jednoho z předních měst Evropské unie – do Štrasburku, aby zde na setkání výherců mezinárodní soutěže Euroscola reprezentovali naši školu i Českou republiku. První den jsme prošli křížem krážem historické centrum tohoto francouzského města, navštívili katedrálu Notre Dame de Strasbourg, čtvrť Petit France, obdivovali nábřeží řeky Ill lemované hrázděnými domky a odpoledne jsme zavítali i do moderní části města, ve které sídlí instituce EU, jako např. Evropský parlament, Mezinárodní soud pro lidská práva nebo Rada Evropy. Druhý den, 17. 3. 2017, nás čekal nabitý program uvnitř Evropského parlamentu. Po sérii bezpečnostních kontrol jsme byli usazeni v kruhovém jednacím sále EP, ve kterém spolu s námi bylo dalších cca 400 studentů z 21 členských států EU.
Dřípatka
Dřípatka 3.B 6.3. navštívily žákyně 3.B Centrum ekologické výchovy Dřípatka v Prachaticích.Zúčastnily se ekologického výukového programu na téma ČLOVĚČE, (NE)KUP TO aneb co je doma, to se počítá. Žákyně byly uvedeny do problematiky udržitelné spotřeby a výroby, seznámily se s ekoznačkami na výrobcích, s biopotravinami, vyrobily si vlastní papír z recyklovaného papíru. ing. Soňa Kabelová
Praxe 3.A v MŠ
Praxe 3.A v MŠ V minulém týdnu (3.1.2017) jsme my, žákyně 3.A, měly možnost uskutečnit své nápady v podobě tříkrálových vystoupení v mateřských školách v Prachaticích. Seznámily jsme děti s tradicemi, které se váží k tomuto svátku, a zpestřily jim den různými činnostmi (například výrobou korun, zpěvem koled, dramatizací betléma a spoustou dalších aktivit). Řekly bychom, že děti náš program bavil a i přes nečekané změny se vše vydařilo. Ze strany paní učitelek zazněly jen samé pozitivní ohlasy a díky tomu se ještě více těšíme na další spolupráci v rámci naší praxe.třída 3.A.
Praha - exkurze
Exkurze Praha 2016 Výtvarně-dramatická exkurze do vánoční Prahy. Praha je nejkrásnější v čase vánočním. O tom se mohli přesvědčit studenti výtvarné a dramatické specializace 2. a 3. ročníků, kteří se vypravili se svými vyučujícími Ivanou Bečvářovou a Jiřím Stejskalem i vychovatelkou Veronikou Bubeníkovou za kulturními památkami a vánoční atmosférou hlavního města. První zastávkou byla prohlídka Stavovského divadla (původně Nosticova, později Tylova divadla) na Ovocném trhu Starého Města. Klasicistní exteriér a typicky modrý interiér uchvátil každého. Ne náhodou Miloš Forman v těchto prostorách natáčel divadelní scény filmu Amadeus. Dnes je Stavovské divadlo druhou scénou Národního divadla.Další zastávkou byl Veletržní palác, jedna z prvních a nejvýznamnějších funkcionalistických staveb Prahy. Původně byla určena pro veletrhy, nyní je sídlem Národní galerie. Studenti se zájmem zhlédli stálou expozici umění 19., 20. a 21. století - sbírku moderního a současného umění. Také osvícené Národní divadlo, Národní třída, Staroměstské a Václavské náměstí s mnoha architektonickými dominantami a pasážemi dotvářely pak příjemnou vánoční atmosféru a nabádaly k zamyšlení a vánočnímu rozjímání. PaedDr. Ivana Bečvářová, vyučující výtvarné a dramatické výchovy..
Koncert v čajovně
Koncert v čajovně Podvečer 7. prosince jsme strávili v příjemné a přátelské atmosféře prachatické čajovny s tóny klasické i soudobé hudby v interpretaci žáků nástrojových skupin paní profesorky Jany Pavlíčkové a Petry Kůsové. Něžné i rozverné klavírní melodie střídala harmonika, kytara i sólový zpěv. Adventní poklidnou atmosféru podtrhla četbou vánočního příběhu i paní Mgr. Marcela Haspeklová. Vše se vydařilo a domů jsme odcházeli s dobrou náladou. Škoda jen, že adventní pohoda netrvá celý rok. Simona Vacušková , 2.A.
Koncert ve Vodňanech
Koncert ve Vodňanech 1.12. 2016 v podvečerních hodinách potěšil pěvecký sbor Fontána své posluchače ve Vodňanech. Členové sboru se svou sbormistryní Petrou Kůsovou a s hosty předvedli velmi rozmanitý repertoár, který s nadšením vyslechl zcela naplněný sál vodňanského muzea.
Turnaj ve volejbale
Turnaj ve volejbale Dívčí volejbalový turnaj byl dlouho očekávanou událostí, na kterou jsme se poctivě připravovali nejen v hodinách tělesné výchovy. Do letošního ročníku se přihlásilo družstvo Gymnázia Vimperk, hned dva týmy Střední pedagogické školy a vše se bohužel obešlo bez účasti domácího Gymnázia Prachatice, které se z technických důvodů odhlásilo.Hrací systém umožnil každému týmu celkem šestkrát poměřit síly a získat bodovou převahu. Hned v prvním utkání se setkal na palubovce tým SPgŠ hrajících ve žlutém a SPgŠ v bílých dresech. SPgŠ žlutí spoléhali především na útočnou sílu v podání L. Brázdové a smečí L.Bobrové a K. Dvořáčkové, SPgŠ bílí kontrovali útočnými údery V. Šimákové, K.Wolfové a J.Bobrové. V průběhu dopoledne jsme tak mohli sledovat krásný volejbal a několik napínavých koncovek setu. Děvčata SPgŠ ve žlutých dresech nakonec dotáhla vyrovnaný boj do šťastného konce. Soupeřky z Vimperka po nejistém úvodu také podaly pěkné výkony, ale obě naše družstva si s jejich hrou dovedla poradit. V závěru turnaje se vimperským již těžko hledala motivace a podle toho vypadalo i skóre.Jsem ráda , že právě v odbíjené, srdeční záležitosti naší školy, jsme uspěli a další tréninky budou už přípravou na kolo krajské, které se uskuteční ve Strakonicích 6.1.2017. Držte nám palce! Mgr. Eva Nováková a Mgr. Eva Srchová
Den poezie 2016
Den poezie 2016 Část programu „Dne poezie 2016“ proběhla v týdnu od 21.11.2016 také ve čtyřech mateřských školách v Prachaticích. Cílem bylo přiblížit kreativní formou poezii i našim nejmenším. Tohoto úkolu se výborně zhostily žákyně 3. ročníků oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika, které si tak v rámci své pedagogické praxe opět vyzkoušely své budoucí povolání. V pásmu poezie, pohybových, hudebních i pracovních činností se věnovaly dětem od 2,5 do 6,5 roku a aktivně je také do každé z činností zapojily. Radost žákyň z dobře odvedené „práce“ byla patrná na první pohled a odměnou za velkou snahu při pří pravě celého pásma jim bylo nejen pozitivní hodnocení všech dětí, ale také zkušených učitelek mateřských škol. Mgr Iva Šímová.
Koncert Fontány ve Vodňanech
Koncert Fontány ve Vodňanech V úterý dne 4.10. navštívil pěvecký sbor Fontána Centrum sociální pomoci ve Vodňanech. Do centra jsme přijely v odpoledních hodinách, kde jsme se rozezpívaly a pomalu přešly k samotnému vystoupení. V jídelně už na nás čekalo publikum i sám starosta Vodňan Václav Heřman. Se sborem jsme zazpívaly jak klasické tak i lidové a populární písně. Mezi sborovými písněmi nám na klavír zahrála Karolína Dejmková, zazpívala Anna Lebedová a nemohla chybět jedna píseň z autorského muzikálu Ledová Země. Koncert jsme si velmi užily a doufáme, že se do Vodňan ještě někdy podíváme. Lebedová Anna 4.A
Poéma 2016
Poéma 2016 Školní kolo pedagogické poémy se konalo 13.10. v Muzeu cirkusu a loutky. Nejlepší výkony byly oceněny postupem do celostátního kola v Litomyšli, které se koná 2. - 5.11. 2016.
Hry bez hranic
Hry bez hranic Dne 21.září si žačky ze 3.C a 2.B udělaly výlet do Českých Budějovic. Byly pozvány na Střední veterinární školu reprezentovat domov mládeže Střední pedagogické školy. Akce měly název:,,Hry bez hranic.“ Do poslední chvíle žačky netušily, jaké soutěže je čekají, ale i přesto se celý tým spolu s hlavní paní vychovatelkou Kišovou a vychovatelkou Juřicovou vydaly ukázat ostatním, že ,,pedárna“ jde do všeho. Velká podpora byl pan ředitel Mgr. Antonín Krejsa, který tam s týmem strávil příjemné odpoledne – jak sám prohlásil. Holky spolu s týmovým maskotem, zvonem pro štěstí, povzbuzujícím pokřikem a zajisté dobrou náladou bojovaly ze všech sil. Vozily se vzájemně v kolečku, házely brambory do kyblíků, chodily na chůdách a zkusily spousty dalších zábavných her. Odpoledne zakončily příjemným posezením s protihráči a menším občerstvením. Zpátky do Prachatic si přivezly zkušenosti, menší odměnu a plno krásných vzpomínek.
Pohár Corny- krajské kolo.
Pohár Corny -krajské kolo Tábor 2016 V úterý 27. 9. vyrazila naše desetičlenná výprava na CORNY Středoškolský atletický pohár do Tábora. Přivítalo nás hezké počasí a na stadionu výborná atmosféra. Všechny dívky naší školy podaly skvělé výsledky v technických i běžeckých disciplínách. Velkým úspěchem a odměnou pro nás bylo třetí místo.Velké díky patří také paní učitelce Evě Novákové, která nám před závody umožnila sladký doping v kavárně, při závodech nás po celou dobu podporovala a fandila nám.
Souhra na našem DM
Souhry na DM Bylo to poprvé. V pondělí 12. 9. 2016 jsem se jako nová vychovatelka zúčastnila Souher na našem domově mládeže a jsem za to moc ráda. Viděla jsem bezvadné mladé lidičky s velkou chutí soutěžit, bezvadné učitele s velkou chutí připojit se ke svým studentům a nadšené vychovatelky s ještě větší chutí připravovat pro studenty nevšední programy. A já jsem moc ráda, že mezi ně od letošního září patřím… Šárka Vandlíčková, vychovatelka
Adaptační kurz třídy 1. A a 1. B 2016/17
Adaptační kurz třídy 1. A a 1. B 2016/17 Ve dnech 7. - 9. září 2016 se konal adaptační kurz pro první ročníky, již tradičně ve spolupráci s lektory z KreBul o.p.s. Po tři dny měli možnost žáci prvních ročníků seznamovat se se spolužáky prostřednictvím zážitkových aktivit a her hned v prvních dnech školního roku. Vyzkoušeli spolupráci v různě velkých skupinách, vytvářeli strategie řešení úkolů, komunikovali slovy i beze slov – a šlo jim to skvěle. Spolupráce v třídním kolektivu je nastartovaná a držím všem palce, aby se jim dařilo i nadále. Mgr. Klaudia Pospíšilová, školní metodik prevence
Praktická maturitní zkouška z ODV třídy 4.A
Praktická maturita z ODV třídy 4.A Praktické maturitní zkoušky ze všech výchov-výtvarné, hudební, tělesné a dramatické-zvládli 12. A 13. dubna 2016 žáci naší školy velmi dobře. Praktické maturity z dramatické výchovy v podobě tematických lekcí pro děti a mládež realizovali nejen v klubech dramatické výchovy, ale také v prostorech Muzea české loutky a cirkusu. Ty studenty inspirovaly k tvořivějšímu zpracování vylosovaných témat. Mezi ně např. patřily „ Rytmus“, „ Co by bylo, kdyby…“, „ Láska k jídlu“, „Příběhy hudby“ či „ Koloběh vody v přírodě“. Lekce byly určené různým věkovým skupinám. Nejmilejší pracovní skupinu tvořily děti z MŠ Zahradní a ze ZŠ Vodňanská. Zážitková hraje jezapojila do koloběhu vody v přírodě nebo se spolu s maturantkou vypravily na strašidelnou cestu. Maturitní výstupy z dramatické výchovy patřily za poslední roky k těm nejzdařilejším. PaedDr. Ivana Bečvářová
Exkurze 1.B a 2.C v Praze.
Exkurze Praha Jako před mnoha lety vstoupilo baroko Matyášovo branou do Prahy, tak jsme my, dne 2.6.2016, zahájili naši výtvarnou exkurzi na tomto místě. Nezůstali jsme ale na prvním nádvoří Pražského hradu dlouho, protože program byl nabitý. Naše kroky směřovaly ke krásám gotického chrámu sv.Víta, od něhož jsme se davem turistů prodírali k románské bazilice sv. Jiří. Měli jsme možnost objevovat domovní znamení v malostranských uličkách a a dům U dvou slunců, v němž se narodil a žil Jan Neruda. Na Malostranském náměstí jsme míjeli chrám sv. Mikuláše a na Karlově mostě nás čekali pouliční umělci. I Staroměstské náměstí bylo přeplněno turisty. Každého potěšilo, že jsme ke Staroměstskému orloji dorazili přesně v celou hodinu a mohli si vychutnat tuto jedinečnou podívanou. Nejvíce mě zaujala ale prohlídka Stavovského divadla, díky níž jsem poznala "modré divadlo" z jiného úhlu pohledu, než z pohodlného křesla hlediště Za přípravu a organizaci naší cesty za poznáním bychom chtěli poděkovat vyučujícím Ivaně Bečvářové a Evě Novákové. Procházka Královskou cestou byla korunována zábavnou hrou v podobě znalostního testu a sladkou odměnou. Lucie Poláková, žákyně 1.B.
Koncert Fontány v kostele.
Koncert Fontána Dívčí pěvecký sbor Fontána pod vedením Petry Kůsové uspořádal 9. 5. 2016 koncert v kostele sv. Jakuba Většího, na který si pozval i několik hostů. Mimo jiné zazpíval s vokalistkami z Fontány i bývalý prachatický kaplan otec Jan Mikeš. V jeho podání zazněly písně z autorského muzikálu Ledová země (hudba - Jan Hovorka, text - Marcela Haspeklová). Na klavír doprovázela Martina Jelínková - 4.B, Simona Vacušková 1. A a vyučující Jan Hovorka, na housle Martina Pivoňková. Koncert byl zpestřen sólovými výstupy, písněmi malých vokálních skupin, instrumentální skladbou a mluveným slovem (Jan Mikeš, Marcela Haspeklová). Na červen se chystají další vystoupení: 23. 6. 2016 - aula prachatického gymnázia, 27. 6. 2016 - kostel sv. Václava ve Velešíně.
Beseda o EU
Den EU Ve dnech 26.-27. dubna navštívil Prachatice zástupce Evropské komise Evropské unie Martin Páv z Bruselu. Na VOŠ sociální a SPgŠ absolvoval se studenty 3. ročníků besedu s tématikou Evropské unie, mezinárodní spolupráce a rozvojové pomoci. Studenti se rovněž seznámili s významnými daty v historii evropské integrace, s jednotnou evropskou měnou, s hospodářskou a sociální solidaritou. Zajímavé pro ně byly i otázky související se vzděláváním, a proto byl v průběhu besedy představen i program Erasmus. Dotazy studentů také směřovaly k teroristickým útokům a evropské migrační krizi.
Praktická maturitní zkouška
Praktická maturita Dne 12. a 13. dubna 2016 se usktutečnila praktická maturitní zkouška. Konala se ze tří předmětů (dramatická, tělesná a výtvarná výchova). Žáci dokladovali, co vše se v praktických činnostech za celé čtyři roky naučili. Výsledky byly velice uspokojivé.
Praxe žáků
Praxe Dne 20. ledna 2016 k nám do třídy naposledy v tomto školním roce přišly studentky SPGŠ. Znovu si zkusily jaké to je stát před třídou a být paní učitelkou. Děvčata byla moc šikovná, snažila se, děti byly hodné a studentkám pomáhaly. Přejeme jim hodně úspěchů v jejich studiu a doufáme, že nebudou litovat, že si zvolily práci učitelky.
Domov seniorů
Domov seniorů 17. 12. 2015 jsme navštívily Domov seniorů Mistra Křišťana Prachatice. Naším cílem bylo zpříjemnit předvánoční chvíle seniorům, kteří zde žijí. Zazpívaly jsme několik písní s vánoční tematikou a na závěr jsme klientům věnovaly sladkou pozornost. Vřelé reakce na naše vystoupení nás potěšily. V příštím roce se do Domova Mistra Křišťana opět rády vrátíme. Mgr. V. Holková a 3. A
Karaoke maratón 2015
Karaoke maratón 2015 Již čtvrtý rok se na naší škole konal karaoke maraton, který byl jako předchozí roky věnován dětem ze speciální třídy ze školy Zlatá stezka. Pomocí žáků a učitelů se pro děti vybralo krásných 6 333 korun, které budou dětem slavnostně předány na jejich vánoční besídce. Na karaoke vystoupila řada žáků se svými pěveckými a instrumentálními dovednostmi, poté vystoupily i děti ze speciální třídy a s jejich vystoupením k nám poprvé přišel sníh.Karaoke zakončilo vystoupení celé školy s písní Hodně štěstí. Za organizaci jsme vděční paní učitelce E. Srchové a žákyním M. Netáhlové a D.Majerové ze 3.A. Marie Netáhlová.
Den poezie - 18.11. 2015
Den poezie V letošním roce se k festivalu připojila i Střední pedagogická škola Prachatice. Ve středu 18. 11. 2015 se sešli milovníci poezie na autorském čtení textů současných studentů i absolventů SPgŠ Prachatice. Prostory pro konání této kulturní akce nazvané Poezie pod proudem času poskytlo Muzeum české loutky a cirkusu. Role moderátorek prachatického poetického odpoledne se ujaly Mgr. Jana Pavlíčková a Mgr. Barbora Pavlíčková, které spolu s recitátory SPgŠ umožnily posluchačům oprostit se od starostí všedního dne a nechat se unášet na vlnách poezie. Svou vlastní tvorbu představili Tereza Langová, Martina Zíková a Vít Kovář, přednesu tvorby bývalých žáků školy se s grácií zhostili další žáci z 1. – 3. ročníků. Literární program byl protkán mnohými hudebními vystoupeními: zahrál vokálně instrumentální folkový soubor Cink pod vedením Mgr. Jiřího Vopálky, zazpívalo učitelské trio ve složení Mgr. Marcela Haspeklová, Mgr. Petra Kůsová a Mgr. Martina Pivoňková, svůj hudební talent ukázali i žáci školy. Den poezie potěšil a inspiroval všechny zúčastněné a již nyní se těšíme na příští ročník. Mgr. Barbora Pavlíčková.
Hudební festival 2015
Festival 2015 V letošní roce jsme se zúčastnili hudebního festivalu v Karlových Varech ve dnech 26.- 28.3.2015. Všem oceněným a kolegyním, které žákyně připravovaly děkuji za vzornou reprezentaci školy. Ředitel školy.Další podrobnosti o festivalu na www.pedgym-kv.cz a na www.operaplus.cz nebo v sekci Hudební festival.
Workshop JU "Jak se stát tvořivým učitelem?"
Hudební festival 2014 - koncert vítězů a předávání cen
Festival 2014 Mladí talenti se předvedli v několika kategoriích - početně největší zastoupení měla, dle očekávání, kategorie pěveckých sborů. Dále porotci hodnotili výkony malých vokálních souborů, jednotlivých umělců a interpretů rozličných hudebních žánrů. Před porotou tedy stanulo například duo klavír - violoncelo, flétnový soubor, zazněly popové i operní skladby a nesl se melodický souzvuk sboristů. Porotci měli letos velmi těžkou úlohu. Ukázalo se, že vybírat mezi tolika talentovanými lidmi je úkol opravdu náročný a zodpovědný. V mnoha případech se přísní, ale spravedliví porotci rozhodli ocenit nejen první tři nejlepší výkony, ale určili i zvláštní cenu poroty a věnovali čestná uznání. Na slavnostním koncertě vystupovali ti nejlepší. Program byl sestaven na doporučení porotců. Z naší školy uspěly tyto žákyně - Radka Ovčáčková, Martina Studená, Simona Horková, Klára Lučanová - 2. místo, malé vokální skupiny; Kateřina Bošková - 3. místo - sólové nástroje; Kristýna Šimsová - 3. místo - muzikálový zpěv, Radka Kahudová - čestné uznání - muzikálový zpěv a pěvecký sbor Fontána - čestné uznání za interpretaci polyfonie M. Troupa.
Hudební festival 2014 - zahajovací koncert
Festival 2014 Slavnostní zahájení hudebního festivalu probíhalo v sále Národního domu v Prachaticích ve středu 26.3. od 20:00. Vystoupili nejen hudebníci (finalisté Superstar Natálie Kubištová a Karol Komenda, Tomáš Krejsa - koncert pro klarinet a smyčcový kvartet, klavíristka Drahoslava Satorová, učitelky naší školy a pro tuto chvíli operní pěvkyně Marie Weissová a Petra Kůsová, Příležitostný sbor pracovníků školy), ale i mistryně ČR v pole dance Lucie Šimková. Slavnostního zahájení se zúčastnil také starosta města ing. Martin Malý, ředitel Střední pedagogické školy v Karlových Varech a další vzácní hosté.
Rarášek: Pohádka o Budulínkovi
Rarášek V neděli 9. března 2014 se představil v rámci doprovodné divadelní přehlídky pohádek pro nejmenší diváky Divadelni soubor Rarášek. Malým divákům přinesl Pohádku o Budulínkovi.
Školní jídelna
Školní jídelna Během letošních jarních prázdnin proběhla celková rekonstrukce školní jídelny na Domově mládeže v Zahradní ulici. Došlo k vymalování, výměně obložení, podlahové krytiny a byl dodán zcela nový nábytek. Myslíme si, že se jídelna povedla. Všichni strávníci byli po prázdninách příjemně překvapeni. Též na Domově mládeže na Zlaté stezce došlo k výměně nábytku ve školní jídelně.
Masopust 2014
Masopust 2014 Třída 2.A pod vedením paní vychovatelky Eichnerové a Kišové pomáhala na Základní škole Zlatá stezka s uskutečněním tradičního masopustu. Průvod s krásnými maskami procházel městem a zastavil se i u naší školy, kde nám děti zazpívaly a zarecitovaly. Dostaly od nás malý dárek. Je dobře, že staré tradice mladá generace udržuje při životě.
Zakončení turnaje ve volejbale 2013
Volejbal 2013 Jako každý rok pořádáme celoškolní volejbalový turnaj. Utkají se spolu družstva všech tříd a vítěz má tu čest, že se může nechat porazit od slavných Old Stars, družstva zaměstnanců školy. Letos se to povedlo třídě 2.B.
Hudební festival 2013
Festival 2013 Hudebního festivalu se zúčastnilo 11 škol z České republiky. Soutěžilo se v 7 kategoriích , výkony soutěžících, kterých bylo celkem kolem 200, byly vynikají, což ocenila i odborná porota.
Koncert Fontány
Fontána ve Vodňanech Ve čtvrtek 16. 12. 2010 vystoupil pěvecký sbor Fontána v muzeu ve Vodňanech.
Divadelní cestopis
Divadelni cestopis V pondělí 17. 9. vtrhlo do tělocvičny Divadélko bratří Čapků z Hradce Králové s představením Divadelní cestopis. Provedli nás vývojem dramatu prostřednictvím ukázek ( Shakespeare, Moliere, Goldoni, Gogol). Oslovili nás zejména humorem a 100% nasazením, se kterým hráli. Všem doporučujeme.
Akce pro ZŠ
Akce pro ZS Kočkopes. Třída 1.A si pozvala do klubu DV 1.třídu ze ZŠ Vodňanská. Společně tvořili obrázky fantastických zvířat. Inspirací byly básně od D.Heviera. Malí i velcí prváci to zvládli na jedničku.
ZŠ a MŠ Ktiš - masopust
Ktis - masopust Studentky třídy 2.A uspořádaly pro děti dětský karneval, ve kterém se zpívalo, tančilo i soutěžilo. Nejvíce děti zajímalo vyrábění a zdobení kloboučků, které studentky měly připravené. Nechyběly ani pohybové hry , ve kterých se děti dostatečně vydováděly. Akce se velmi zdařila , obě strany si moc pochvalují akci a už se těší na další spolupráci.
Maturity 2008
Maturity 2008 V týdnu od 26. 5. - 30.5. 2008 probíhaly maturitní zkoušky třídy 4.A a 4.B . Studentky prokázaly vynikající praktické dovednosti ve výtvarné , hudební, dramatické a tělesné výchově. Na praktickou maturitní zkoušku navazovaly ústní zkoušky.
VOŠS a SPgŠ Prachatice | spgspt@nettel.cz | +420 388 312 214 | Mapa stránek